Film o zabudnutom mayskom meste Naachtun

Mayovia patrili spolu s Aztékmi a Inkami medzi najvýznamnejšie civilizácie predkolumbovskej Ameriky. Aj keď ich odborníci skúmajú už niekoľko rokov, stále je toho mnoho, čo o nich nevieme. Jedna z takýchto vecí je rozobraná aj vo francúzsko-guatemalskom dokumentárnom filme režiséra Stéphane Bégoin z roku 2016 Naachtun la cité maya oubliée, známeho aj pod českým názvom Zapomenuté město Mayů.

Mayovia obývali územie dnešného Mexika a strednej Ameriky. Vynikali hlavne v astronómii, matematike a stavebníctve. Do dnešných čias sa zachovali niektoré ich stavby – najtypickejšími sú pyramídy. Od roku 900 však postupne začali upadať. Opúšťali svoje mestá a posledný úder im zasadili španielski dobyvatelia.

Naachtun la cité maya oubliée je druh tzv. cestopisno-historického dokumentu. Spolu s tímom archeológov sa zúčastnime vykopávok v polozabudnutom mayskom meste Naachtun. To bolo objavené v roku 1922, kvôli jeho neprístupnosti však dlho unikalo pozornosti odborníkov. Najväčšími pokladmi tohto dokumentu sú zaujímavé informácie (život Mayov, vzájomne boje medzi jednotlivými mestami) a hlavne celková vizuálna stránka. Uvidíte, v akom nádhernom prostredí žili a samozrejme aj to, ako vyzerali ich mestá v časoch najväčšej slávy.

Ak ste milovníkmi starých civilizácii a radi sa dozvedáte niečo nové, určite si tento film pozrite. 

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: zed.fr/_caches/jimages/f6b5eb5be42d851fca1fb0a8bfdd4585a4295c05.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.