Film o záhadnej smrti Jana Masaryka

Smrť Jána Masaryka (syn T. G. Masaryka a minister zahraničia v rokoch 1940-1948) v roku 1948 patrí k najväčším záhadám novodobej Česko-slovenskej histórie. Po odvysielaní seriálu Prísne  tajné vraždy (podľa informácií uvedených na stránke csfd.cz, práve diely s tematikou Jana Masaryka vzbudili najväčší ohlas) sa Česká televízia v roku 2011 pokúsila do tejto záhady vniesť svetlo, a to za pomoci dokumentu Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin režiséra Marcela Petrova.

jan-masaryk

Daný film sa snaží divákovi podať čo najviac informácií o tomto politikovi. Pozostáva z viacerých úsekov – vyšetrovanie Jiřího Strausa, súdneho znalca v odbore biomechaniky, výpovedi pamätníkov (medzi nimi je aj Charlotta Kotíková – neter Jana Masaryka), dobových prejavov v rozhlase a podobne… Zaradenie dobových Masarykových prejavov hodnotím pozitívne, pekne dopĺňajú celkový obraz z úst spomínaných pamätníkov. Ďalej sa tu skúmajú aj alternatívne možnosti jeho osudu (otrávenie jedom, vražda na inom mieste). Nechýbajú zaujímavé informácie z priebehu jeho pohrebu a vyšetrovania smrti.

Tento film odporúčam čitateľom magazínu Magistra História všetkými desiatimi. Pozrieť si ho môžete na tomto odkaze

____________
Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: img.ahaonline.cz/img/18/new_article/2007081-img-jan-masaryk.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.