Film Obete vojny

obete vojnyOsemdesiate roky sú známe ako jedno z najplodnejších období v umení – v hudbe, ale aj v kinematografii. Do dnešných čias pamätáme mnoho filmových klasík z tej doby, napríklad Rambo, Indiana Jones a podobne. Nás bude tentokrát zaujímať film Obete vojny (originálny názov Casualties of War) z roku 1989.

Ide o príbeh z čias vietnamskej vojny, ktorý vychádza zo skutočných udalostí. Čata vedená seržantom Tony Meservom ma splniť bojovú úlohu. Počas nej zajmú v miestnej dedine vietnamskú ženu, ktorú znásilnia a nakoniec zabijú. Hlavná postava vojak Max Erikson (Michael J. Fox) dáva jasne najavo nesúhlas a napriek nevôli nadriadených sa snaží, aby zvíťazila spravodlivosť, čo sa mu aj podarí. 

Celkovo hodnotím tento film ako jeden z najlepších, čo som v tejto súvislosti videl. Režisérovi Brianovi De Palovi sa skvele podarilo zachytiť hrôzu vojny, hlavne však odvahu hlavného hrdinu, ktorý sa napriek nepriazni okolia (či už spolubojovníkov zo svojej jednotky, alebo veliteľov) rozhodol postaviť za správnu vec. Samozrejmosťou sú aj skvelé herecké výkony.

Preto si myslím, že určite zaujme všetkých, čo majú radi históriu a sledujú náš web.

P.S.: Ako to už v podobných filmoch býva, príbeh síce vychádza zo skutočnosti, ale mená postáv boli zmenené.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.jeded.com/i/casualties-of-war.22779.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.