Film Otčina

otcinaMožno ste videli niektoré diely seriálu The Man in the High Castle, založeného na románe P. K. Dicka. Potom viete, že ústredným motívom tohto románu je predstava, ako by to vyzeralo, keby nacisti vyhrali 2. svetovú vojnu. Na túto tematiku vzniklo však viac diel a ja vám chcem dnes predstaviť americký televízny film Otčina (Fatherland) z roku 1994. Ten je taktiež natočený podľa predlohy, knihy britského spisovateľa Roberta Harrisa (na základe jeho knihy vznikol aj známy film Ghost Writer).

Vylodenie v Normandii sa nepodarilo, v Európe vznikla Germánia, veľká a mocná ríša. Hitler oslavuje už 75 rokov, no je stále pri moci. Priamo sa bojuje iba so Sovietskym zväzom. Medzi Germániou a USA sa ťahá Studená vojna. Nemci chcú uvoľniť všetky prostriedky na boj so ZSSR, preto sa snažia Američanov uzmieriť. S tým súvisí aj návšteva prezidenta Kennedyho v Berlíne. V rámci toho príde skupina amerických novinárov. V skupine je Charlie Magueirová, ktorá sa začne zaujímať o prípady úmrtia významných členov strany. Spolu s majorom SS, Xavierom Marchom, nakoniec odhalia jedno z najtemnejších tajomstiev ríše.

Na filme oceňujem námet, aj prostredie Berlína s monumentami Alberta Speera. Vytkol by som ale pomerne nelogický koniec. Pozrieť sa však oplatí.

____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: podnapisi.net/thumbnails/moviedb/normal/JJY.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.