Film Pianista

Na úvod si dovolím spomenúť jednu príhodu. Raz som na hodinu dejepisu (ešte som chodil na základnú školu) doniesol film Pianista. Táto moja voľba však mala jednu chybičku. Toto filmové eso totiž nie je vhodné pre slabšie povahy. Na druhej strane však funguje ako skvelá audiovizuálna učebnica histórie. 

pianista

Varšavské peklo

Film nakrútený podľa skutočnej udalosti rozpráva príbeh talentovaného klaviristu Wladyslawa Szpilmana, ktorý žije spoločne so svojou rodinou vo Varšave. Tú však napadne nacistická armáda a dobyje ju. Postupne zavádza tvrdé opatrenia voči židovskej menšine, ktoré sa stupňujú a sú čoraz ponižujúcejšie. Nakoniec sú židia premiestnení do neslávne známeho geta. Tým však ich príbeh nekončí, práve naopak, všetko len začína. Wladyslawova rodina je deportovaná do koncentračného tábora. On sám ostane v meste napospas osudu. Prežíva vďaka pomoci ľudí, ale taktiež spozná odvrátenú stranu ľudstva. Celú vojnu prečká vo veľkom utrpení a strachu, aby sa na jej konci stal svedkom niečoho výnimočného. Dôstojník nemeckej armády je dojatý jeho hrou na piane a nechá ho žiť.

Najmladší držiteľ Oscara

Film sa dočkal uznania kritiky aj celkom slušného zárobku. Režisérom bol Roman Polanski, ktorý tak opäť dokázal svoju genialitu ocenenú Oscarom. Všetku pozornosť však na seba strháva Adrien Brody, ktorý sa stal najmladším držiteľom Oscara v kategórii „herec v hlavnej úlohe“. Na svoju rolu sa zodpovedne pripravil, bol v izolácii, aby sa lepšie vžil do pocitov Szpilmana. Treba poznamenať, že sa mu to vyplatilo. Jeho výkon bol skutočne grandiózny a ocenenia, ktoré zaň získal, si určite zaslúžil. Celkovo je po umeleckej stránke ťažké niečo vytknúť.

Bez servítky

Film vychádza z knihy samotného Szpilmana, ktorú napísal krátko po vojne, avšak niektoré scény sú inšpirované zážitkami Polanskeho. Zaujímavosťou je, že kniha bola po vydaní stiahnutá z trhu. Viete kvôli čomu? Pre zobrazeniu ľudského prístupu nemeckého dôstojníka. Znovu vyšla až v roku 1998. Drvivá väčšina ostatných vojakov tu ale nie je vykreslená práve najlepšie, brutalite sa tu medze nekladú. Tak je to aj vo filmovom zobrazení. Taktiež máme možnosť vidieť prácu vtedajšieho odboja, do ktorého sa zapojil aj Szpilman. Film dôveryhodne zobrazuje charaktery jednotlivých ľudí a ich postoj k človeku, ktorý potreboval pomoc. Niektorí ochotne pomohli, iní zo strachu radšej nie, a boli aj takí, čo na jeho nešťastí profitovali.

Z historického hľadiska je film skutočne vecnou a hodnotnou zbierkou informácií, ako aj zobrazením nie až tak bežnej témy v našich končinách. Odporúčam každému milovníkovi histórie a kvalitných filmov. 

__________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: bradleyfarless.com/wp-content/uploads/2013/06/the_pianist_58597-1280×800.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.