Film Prápor purpurových sŕdc

Zas a znova sa budem opakovať v tom, že vojny sú vďačnou témou pre filmárov. V súčasnosti je však problémom nájsť tému, ktorá ešte nebola miliónkrát spracovaná. Minule som však našiel jeden film, ktorý pojednával o nie až tak frekventovanej téme. To, že Japonsko bojovalo proti USA v 2. svetovej vojne vie asi každý. Otázkou však ostáva, koľko ľudí vie o tom, že Japonci bojovali po boku Američanov v tej istej armáde. Osobne som sa o tom, v akom množstve bojovali v armáde Spojených štátov amerických, dozvedel až po vzhliadnutí filmu Prápor purpurových sŕdc (Only the Brave, 2006, 99 minút).

Zabudnutí hrdinovia

Celý film začne informáciou o internácii občanov japonského pôvodu v táboroch umiestnených vo viacerých štátoch v USA. Následne sa presunieme k tým ľuďom, ktorí sa rozhodli narukovať a bojovať tak proti nacizmu, nakoľko boli využívaní na boje v Afrike, Taliansku a vo Francúzsku. A práve v krajine galského kohúta sa odohrá dráma, ktorá vstúpi do histórie. Úlohou tohto práporu bolo zachrániť stratenú vojenskú jednotku. Misia sa im podarí, avšak za cenu obrovských strát.

Typický pohľad na neznámu vec

Možno trochu metúci podnadpis, ale pravdivý. V prvom rade, a zároveň aj za najväčšie pozitívum filmu, považujem to, že pojednáva o nie až tak známych udalostiach 2. svetovej vojny a dejín vôbec. Ako som už napísal vyššie, nebyť tohto filmu, tak by som sám poriadne nevedel o tom, že občania Spojených štátov amerických bojovali v takom veľkom počte proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom. Na druhej strane, film sa nevyhol obrovskému množstva klišé a toľko obľúbeného pátosu- idealizácia hrdinstva, flashbacky do minulosti, ktoré po určitom čase začali byť celkom otravné a rušili celkový dojem. Chápem, že mali slúžiť na prehĺbenie charakterov a pomôcť ukázať dopad vojny na vojakov, ale v tomto prípade minimálne u mňa táto snaha filmárov vyšla do stratena. Na filme je taktiež vidieť to, že sa nejednalo o hollywoodsky trhák, a tak štúdio na jeho rozpočet nevynaložilo niekoľko desiatok miliónov. Ku cti tvorcov ale slúži to, že s tým čo mali naložili rozumne, a tak dokázali z minima vyťažiť maximum. Herecké výkony sú taktiež na dobrej úrovni a scenár netrpí výraznými logickými dierami. A tak celkom nechápem nízke hodnotenia filmu. Pre mňa sa jedna o zaujímavý počin s nie až tak prebádanou témou. 

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: cityonfire.com/wp-content/uploads/2011/08/onlythebrave.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.