Film Rozhovor s nepriateľom

rozhovor-s-nepriatelomNie je veľa filmov, na ktoré by som sa tešil len na základe prečítaného obsahu od distribútora. Sem-tam sa však nájde aj výnimka a jednou z nich je práve Rozhovor s nepriateľom. Príbeh o nemeckom vojakovi, ktorý nezastrelí partizána, hoci má taký príkaz, mi nejakým zvláštnym spôsobom učaroval. Až tak, že som si šiel do knižnice požičať originálnu predlohu od disidenta Leopolda Laholu. Nech sa páči, zoznámte sa s týmto filmom aj vy. 

Netypický dej

Na úvod musím podotknúť, že film sa knižnej predlohy drží veľmi presne, až na pár detailov, ale zachované ostalo takmer všetko- dej aj myšlienky. Nemecký vojak vedie odsúdeného partizána k poprave. Celá ,,vychádzka“ sa však premení na rozhovor a filozofovanie o vojne, zmysle života, ľudskosti. Cestou sa obaja stretávajú s viacerými prekážkami. Nakoniec oslobodí „väzňa“ partizánsky oddiel a zajatec sa stáva z nemeckého vojaka. Veliteľ oddielu neverí partizánovi jeho príbeh, ktorý vypovedá o Nemcovi ako o lojálnom človeku. Nariadi, aby Nemca zastrelil.

Ešte netypickejšie chovanie?

Príbeh z pera Leopolda Laholu je dojemný a originálny. Nakoľko je však takýto scenár reálne možný, tak to je diskutabilné. Určite sa našli prípady, keď neboli všetci vojaci v službách nemeckej armády rovnakí. Otázne však je, kde by mala ich lojálnosť hranice. Film sa nezakladá na skutočnosti, a preto je len záležitosťou predstavivosti, či už spisovateľovej alebo našej. Zrejme najväčšou trhlinou vo filme je jazyková bariéra. Pardón, práve to, že tam žiadna nie je. Všetci spolu komunikujú, sťa by ich jedna mater mala. Beriem, že celé dielo je viac filozofické, a teda nejaká súťaž o čo najreálnejšie zobrazenie vojny ide bokom. Snaží sa interpretovať určité myšlienky, ale predsa len by to chcelo jazykové rozlíšenie. Chovanie podaktorých postáv je tiež diskutabilné, ale to som už spomínal vyššie.

Debut

Film bol debutom Patrika Lančariča, avšak nájsť nejaké výrazne chyby sa mi nepodarilo. Celý príbeh sa odohráva v komornej atmosfére, takže priestor na nejaké dych berúce bojové alebo efektné scény nebol. Treba pochváliť výber exteriérov, ktoré dali celému filozofovaniu iný rozmer. Hudba od Vladimíra Martinku taktiež poteší. Ešte viacej pohladí srdce i dušu herecké obsadenie, mňa konkrétne potešil pán Štefan Kvietik v úlohe rozprávača. Marko IgondaAlexander Bárta predviedli taktiež pekný herecký súboj.  

Celkom ma prekvapilo chladné prijatie filmu, či už na internete alebo aj u nás doma v rodinnom kruhu. Netvrdím, že film má ambície stať sa kultovkou a pravidelným programom pri výročí SNP, ale aj tak, do koša by som ho nehádzal. Určite má čo ponúknuť…

_______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: img.osobnosti.cz/film/390033-rozhovor-s-nepriatelom/rozhovor-s-nepriatelom.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.