Film Skutočná guráž

Hoci westerny nepatria medzi moju šálku kávy, s bratmi Coenovcami to mám presne naopak. A tak, keď sa toto bratské duo rozhodlo v roku 2010 nakrútiť remake slávneho filmu Skutočná guráž zo 60. rokov, prehliadol som aj fakt, že sa jedná o príbeh z divokého západu.

Cesta za pomstou

Mattie Rossová je mladé 14-ročné dievča, na svoj vek viac vyspelá a pragmatická než je zvykom. Dokonca až tak, že je napevno rozhodnutá pomstiť smrť svojho otca, ktorého zavraždil zločinec Tom Chaney. Na túto úlohu však nie je sama. Jedným z jej spoločníkov je jednooký šerif Rooster Cogburn, ktorý už dávno okrem zločinu bojuje aj s alkoholom, a texaský ranger LaBoeuf, ktorý však hľadá Chaneyho pre inú vraždu, a jeho hlavným cieľom je odovzdať ho spravodlivosti. Napriek rozdielnym motiváciám a pohľadu na vec je táto skupina hnaná za rovnakým cieľom a nútená spolupracovať, pretože pred nimi sa rozkladá krásna, no o to nebezpečnejšia krajina plná najrôznejších nástrah.

Poctivý western

Každý, kto niekedy prišiel do kontaktu s filmami bratov Coenovcov, musí uznať, že sa jedná o jedných z najschopnejších režisérov celej histórie. A to bez ohľadu na to, či sa jednalo o komerčné trháky alebo vlažnejšie prijaté kúsky, vždy v nich bolo poznať skvelý autorský rukopis. Samozrejme, inak nie je tomu ani teraz. Po technickej stránke je filmu skutočne veľmi ťažké niečo vytknúť- krásne zábery drsnej krajiny, inteligentný scenár… Ďalším z poznávacích znakov tejto bratskej dvojice je ich snaha o realistickosť (áno, napriek ich láske k absurdizmu). V tomto prípade to vo výsledku znamená drsný, realistický pojatý western o ceste za pomstou. Divoký západ v najlepšej možnej forme. A do tretice, ďalšia sila filmov od Coenovcov sa ukrýva v hereckom obsadení. Esá ako Jeff Bridges, Matt Damon alebo Josh Brolin sa radia k najvýraznejším osobnostiam svojej generácie. V Skutočnej guráži predviedli, že úplným právom. Veľkú pochvalu si však zaslúži aj mladá Hailee Steinfeld, ktorá svoju rolu Mattie zvládla priam bravúrne.

Skutočná guráž je jednoducho ten film, kde po technickej a umeleckej stránke všetko funguje tak ako má. A ak ste fanúšikom poctivých a drsných westernov, jedná sa o dielo určené priamo pre vás.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: a.ltrbxd.com/resized/sm/upload/d3/y3/kq/zb/true-grit-2010-1200-1200-675-675-crop-000000.jpg?k=6cc2d7488b

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.