Film Sovietsky príbeh

Tému bývalého Sovietskeho zväzu spracovalo vo svojich dielach mnoho autorov. V roku 2008 sa do toho pustil aj človek z krajiny, ktorá bola jeho súčasťou, lotyšský režisér Edvīns Šnore. Natočil až 86 minútový dokumentárny film, v slovenčine nazvaný jednoducho Sovietsky príbeh (v originály Padomju stāsts). V českej distribúcii mal názov Příběh Rudého zla.

Spolu s nacizmom je sovietsky komunizmus jednou z najznámejších totalitných ideológii 20. storočia. Po vzniku ZSSR sa na čelo štátu postavil Lenin. Už za jeho doby sa vo veľkom popravovali odporcovia a podobne. Počas nástupcu Stalina popravy nadobudli ešte desivejší rozmer. O život vo veľkom prichádzali už nielen odporcovia, ale aj tí, ktorí boli podozriví.

Na úvod musím priznať, že tohto filmu som sa trochu obával, 86 minút je na taký program dosť. Tvorcom sa ho však podarilo spracovať na úrovni, a tak sa dozviete mnoho informácií o zločinoch sovietskeho režimu. Hlavne o hromadných popravách, o ukrajinskom hladomore, pričom šokovaní možno budete aj zo spolupráce ZSSR a nacistického Nemecka na začiatku druhej svetovej vojny. Tieto dva štáty nielenže spoločne napadli Poľsko a rozdelili si svoj vplyv v Európe. Sovietsky zväz vo veľkom dodával suroviny Nemecku, Nemcov učil budovať koncentračné tábory, ba dokonca aj Gestapo a NKVD spolu dosť intenzívne spolupracovali.

Čo v celom filme trochu chýba, sú informácie o tom, ako samotné ZSSR vzniklo. Ako viem, bolo to dosť turbulentné obdobie – poprava cárskej rodiny, uchopenie moci boľševikmi, snaha národov o osamostatnenie, občianska vojna atď.

Aj tak však celý tento film hodnotím nesmierne pozitívne. Bohatý na informácie, dobre spracovaný… Určite po ňom siahnite.


____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: noisyroom.net/blog/thesovietstory.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.