Film Špinavý trik

Réžia: David O. Russell | Scenár: Eric Warren Singer a David O. Russell | Hudba: Danny Elfman | Hrajú: Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Jeremy Renner a Robert De Niro | Rok výroby: 2013 | Dĺžka: 138 min.

spinavy trik

Vznik Špinavého triku inšpirovala mediálna kauza zo 70. rokov a zároveň jeden z najväčších škandálov v dejinách USA. Tajná operácia FBI s názvom ABSCAM sa snažila odhaliť korupciu medzi verejnými činiteľmi a viedla napríklad k obvineniu amerického senátora, šiestich členov Snemovne reprezentantov, či inšpektora imigračnej kancelárie. Filmovú adaptáciu týchto udalostí nakrútil režisér a scenárista David O. Russell.

Dej Špinavého triku je pomerne komplikovaný. Hlavný hrdina Irving Rosenfeld (Christian Bale) je spoločne so svojou chytrou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosser (Amy Adams) prinútený k spolupráci s agentom FBI Richiem DiMasom (Bradley Cooper). DiMaso ich strháva do sveta politických intrigánov a mafiánov, pričom sa snaží narafičiť korupčnú aféru na politika Carmena Polita (Jeremy Renner), ktorý sa tak ocitá v pasci medzi podvodníkmi a FBI. Nevypočítateľná a trošku hlúpučká manželka Irvinga Rosenfelda menom Rosalyn (Jennifer Lawrence) by sa pritom mohla stať onou povestnou poslednou kvapkou, ktorá spôsobí, že sa hrádze intríg a podvodov definitívne roztrhnú.

Tento štýlový retrofilm rezaný modernejšou hudbou nie je pre každého. Tempo je pomalé, pomalšie ako pieseň Jeep’s Blues od Duke Ellingtona (pieseň zaznie aj vo filme), ale rýchlejšie by mu vôbec nepristalo. Sem-tam sa objaví vtipná scéna, sem-tam nezabudnuteľná životná múdrosť podaná formou karikatúry. Charaktery postáv sú dokonale vykreslené. Smutný hrdina Irving Rosenfeld (Christian Bale) si veľmi rýchlo získa sympatie diváka. Herci predvádzajú majstrovské výkony. Rovnako ako predchádzajúce filmy Davida O. Russella (Fighter, Terapia láskou) je aj Špinavý trik dielom, ktoré sa nedá len tak ľahko zaradiť k nejakému konkrétnemu žánru. Stavia na surových emóciách a situáciách, v ktorých sa rozhoduje medzi životom a smrťou. Ako som písal už na začiatku tohto odseku, Špinavý trik nie je pre každého. Ak však máte radi pomalšie filmy zasadené do rokov minulých, určite si ho pozrite.

__________

Film hodnotí: Radovan Števula

Obrázok: athenacinema.com/wp-content/uploads/2015/03/3022901-poster-

p-1-from-perms-to-toupees-how-seventies-style-big-hair-defines-american-hustle-characters.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.