Film Stalinova posledná čistka

stalinDokumentárny film Stalinova posledná čistka (originálny názov: Stalin’s Last Purge) bol vyrobený v roku 2005 v Kanade.

Pri pomyslení na antisemitizmus 20. storočia napadne väčšinu ľudí nacistické Nemecko. V tomto filme však môžeme vidieť, že Hitler nebol jediným diktátorom s týmito sklonmi. Aj keď viacerí funkcionári vládnucej strany a mnoho významných osobnosti bolo židovskej národnosti, nenávisť voči Židom existovala aj v Sovietskom zväze.

Film sa zameriava hlavne na smutný osud Solomona Michoelsa, významného sovietskeho divadelného herca a riaditeľa Moskovského židovského divadla. Celkovo je ale toto dielo výbornou ukážkou pomerov ľudí židovskej národnosti v bývalom ZSSR. Na začiatku existovala nedôvera voči ním, počas 2. svetovej vojny sa to zmenilo na spoluprácu (vytvorenie Židovského protifašistického výboru, snahy o spoluprácu s židovskou komunitou v USA) a nakoniec prišli na rad veľké čistky, ktoré zastavila až Stalinova smrť. Z ľudí, ktorí tu vystupujú, treba spomenúť hlavne Ninu Mikholesovú (dcéru Solomona Michoelsa), Leva Bergelsona (syna sovietskeho spisovateľa Davida Bergelsona píšuceho v Jidiš), Joshuu Rubensteina (autora knihy ,,Stalin´s Secret Pogrom“) a Stephena Cohena (profesora pôsobiaceho na Prinstonskej a Newyorskej univerzite).

K filmu by som mal aj zopár výhrad. V prvom rade by som chcel upozorniť na prezentáciu paktu Ribbentrop-Molotov. Hovorí sa tu o dôvere Stalina k Hitlerovi (dokonca sa tu spomína, že Hitlera považoval za priateľa). O tom by som si dovolil pochybovať. Taktiež sa mi nepozdávali pasáže venujúce sa Stalinovým postojom k vzniku Izraela. 

Každopádne stojí tento film za pozretie. Ak prahnete po nejakých nových vedomostiach, určite si ho pozrite. 

Film je momentálne dostupný aj na YouTube.

________________

Hodnotenie filmu: Tomáš Karľa

Obrázok: ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTg0NDkwNjY5MF5BMl5

BanBnXkFtZTcwMjUzODI5Nw@@._V1_SX675_CR0,0,675,999_AL_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.