Film Zachránené siroty

Utek_z_huang_shiVojnové filmy som mal vždy rád. Najradšej mám ale také, kde sú zobrazené autentické osudy ľudí počas vojny. Dá sa teda povedať, že mojou najväčšou srdcovkou sú filmy, v ktorých sa hovorí o neznámych ľuďoch so srdcom hrdinu. Aj preto bol pre mňa film Zachránené siroty (ďalšie názvy: The Children of Huang Shi, Die Kinder der Seidenstrasse, Útěk z války…) jasnou voľbou.

Zachráňte siroty!

Film rozpráva príbeh Georga Hogga, anglického novinára v Číne. Malým podvodom sa dostane do Nankingu, kde sa stane svedkom japonským zverstiev páchaných na civilnom obyvateľstve. Je zatknutý Japoncami, no pred popravou ho zachráni člen komunistického odboja partizánov ,,Jack“. Zo zranení, ktoré na úteku utrpí, ho vylieči zdravotná sestra Lee. Tá ho pošle tiež do sirotinca v Huang Shi. Deti sú najprv voči nemu podozrievavé, nakoniec si ich ale získa, a stane sa ich učiteľom, opatrovníkom. Situácia v krajine sa však  stále zhoršuje, a tak sa George rozhodne spoločne s Lee, Jackom a sirotami prejsť cez hory do bezpečia. Cesta dlhá približne 1000 kilometrov sa zdá ako šialenstvo, ale je to jediná možnosť, ako ostať nažive. A tak sa začne nebezpečná cesta za záchranou viac ako 60 detí…

Spojenie koprodukcií

Na filme sa podieľali filmári z Nemecka, USA, Austrálie a samotnej Číny. Vplyv viacerých ,,filmových škôl“ mi prišiel dosť značný. Príbeh je priamy, bez nejakých väčších odbočiek, chvíľami možno trošku gýčovitý, ale v zapätí vyvážený reálnejšími scénami s emočným základom, ktorý nás nevydiera. Vcelku sa jedná o kvalitne prevedené filmové remeslo. Réžia zvláda aj bojové scény na dobrej úrovni, nenájdeme tu zbytočnú a účelovú brutalitu. Zábery krajiny sú skutočne nádherné. Herecké obsadenie taktiež poteší- mená Jonathan Rhys Meyers a Yun Fat-Chow vravia sami za seba. Jedinou chybou, čo by som filmu vytkol, je asi „zmluva s firmou na holiace potreby“, a teda úsilie ukazovať hladkú tvar niektorých postáv v každej scéne, a to bez ohľadu na to, či leží niekoľko dní v horúčkach, či putuje mesiace horami.

Skutočný George Hogg

Do akej miery je George Hogg vo filme idealizovaný, tak to sa nedozvieme. Príbeh začína až v Číne, a tak nemáme predstavu o jeho predchádzajúcom živote. Záchranu detí mu však uprieť nemožno. Osobne sa mi veľmi páčilo zobrazenie postojov medzi nacionalistami a komunistami, ktorí bojujú proti Japoncom. O brutalite cisárskej armády vieme asi všetci, a je ukázaná aj tu. Nejedná sa ale o žiadne zbytočné hnanie do extrémov s cieľom vzbudiť nenávisť. Pomery počas vojny a záležitosti ako korupcia, obchod s drogami či banditi máme taktiež možnosť vidieť. A ako bonus sú tu, už vyššie spomínané, báječné panorámy a trocha čínskej kultúry. 

Film komerčne prepadol, čo však osobne nechápem, pretože ho odporúčam všetkými desiatimi. Posúďte sami… 


_______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f6/Children_of_huang_shi_ver2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.