Filmové spracovanie príbehu českého hrdinu Jozefa Bryksa

Dnes si predstavíme dokumentárne filmové dielo z českej produkcie. Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse pochádza z roku 2007 a režíroval ho Ján Novák.

Ústrednou témou je pomerne smutný príbeh málo známeho českého hrdinu Jozefa Bryksa. Ten patril medzi pilotov, ktorí sa v časoch 2. svetovej vojny dali do služieb britského letectva – RAF. Pri jednej z akcií nad okupovaným Francúzskom bol zostrelený a dostal sa do nemeckého zajatia. Jeho úteky inšpirovali Britov k natočeniu filmu. Z viacerých táborov sa mu podarilo utiecť a napokon sa po strastiplnej ceste dostal do oslobodeného Československa. Tam sa usadil aj so svojou britskou manželkou.

hrdina

Žiaľ, čoskoro zistil, že povojnová republika je úplne iná. Postupne upadol v nemilosť nastupujúceho režimu, bol uväznený a nakoniec zomrel. Manželka nedostala ani jeho popol, aby ho mohla pochovať (miesto s jeho urnou bolo objavené až v roku 2009, zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bryks). Najsmutnejšie je ale to, že napriek mnohým vyznamenaniam bol plne rehabilitovaný až v roku 2006.

Na záver musím oceniť všetkých, čo sa na natočení tohto filmu podieľali. Podobných hrdinov treba rozhodne pripomínať. A vy, čo radi navštevujete náš web, určite si ho pozrite.

Poznámka: Čo sa týka výpovedí pamätníkov, tak sa tu stretnete s dvoma letcami, ktorí sa s J. Bryksom poznali (Otakarom Černým a Petrom Urbom), a aj s Gertudou Rose, jeho manželkou.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: archive.dokweb.net/admin/user_img/lucina_movie/prev/290_233604dc28c4ee2d93.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.