Filmové spracovanie románu Bedári

Filmoví tvorcovia milujú knihy, a mnohokrát nie preto, že sú nadšení čitatelia. Dôvodom ich lásky je skôr nevyčerpateľná studnica nápadov. Pritom nezáleží na tom, či môžu čerpať zo súčasných hitov, alebo skutočných klenotov svetovej literatúry, ktoré sú staršie ako prvý film. A práve to je prípad filmového spracovania románu Victora Huga Bedári, ktoré pochádza z britsko-nemecko-americko-českej produkcie, ba dokonca sa nakrúcalo v Česku.

Známy príbeh, známy osud…

Príbeh hovorí o Jeanovi Valjeanovi, bývalom galejníkovi, ktorý sa po prepustení na slobodu pokúsi okradnúť biskupa. Krátko po čine je však zatknutý a predvedený pred svoju obeť. Avšak, na jeho veľké prekvapenie biskup povie polícii, že ukradnuté veci mu daroval. Tým sa začína cesta, na ktorej sa z Jeana stane lepší človek…

O niekoľko rokov neskôr sa Jean Valjean pod falošnou identitou stane starostom malého mestečka a všeobecne uznávaným človekom, ktorý má povesť dobrodinca. Úrady však prevelia do jeho mesta nového policajného riaditeľa Javerta, ktorý pozná Valjeana z galejí. Postupom času nadobudne dojem, že starosta je v skutočnosti bývalý trestanec, a vymyslí rafinovaný plán ako odhaliť Jeanovu identitu. Veľký príbeh na pozadí historických udalostí Francúzska tak opäť naberá dramatický smer.

Ďalšie spracovanie

Skutočne je tomu tak. Kniha Bedári sa dočkala viacerých filmových spracovaní. Niektoré som videl, iné nie, avšak práve toto patrí medzi moje najobľúbenejšie. Film sa síce nedrží až tak striktne knižnej predlohy (ktorú som taktiež čítal a odporúčam), napriek tomu zachováva hlavný príbeh, myšlienky a takmer všetko podstatné. Predsa len, ak chcete tak veľký príbeh pretaviť do jedného celovečerného filmu, niečo jednoducho musíte vynechať. Alebo inak, ak ste nečítali knihu, a videli iba tento film, päťk v škole nedostanete. Ale späť k veci. Zahraniční tvorcovia majú niekedy sklony históriu prekrúcať a prispôsobiť si ju tak, aby im pasovala do ich plánov. V tomto prípade sa však týmto manierom vyhli a Bedári sú tak aj obrazom doby, v ktorej sa odohráva príbeh. Výprava a kostýmy sa vydarili, hudba hrá jedna radosť s herci priam excelujú. Konkrétne dve hlavné postavy- Liam Neeson v úlohe Jeana Valjeana a Geoffrey Rush ako policajt Javert. Obidvoch hercov mám zafixovaných ako géniov svojho umenia, a tu to len dokázali. Film Bedári z roku 1998 má určite nesporné kvality. Hoci sa nejedná o doslovný prepis kníh, tvorcovia si dovolili spraviť mierne odbočky, tak v tomto prípade to absolútne nevadí. Celé dielo dosahuje vysoké kvality, a určite sa oplatí nájsť si naň čas.

____________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/vzZaXiSOGXc/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.