Filmový tip: Bitka o Passchendaele

PasschendaeleKeď sa mi dostal do rúk snímok zasadený do 1. svetovej vojny, neváhal som ani na chvíľu a vyčlenil som si naň potrebných 114 minút. Bitka o Passchendaele (2008) rozpráva príbeh o odhodlaní, odvahe, hrdinstve a vášni tých, ktorí tu bojovali, ale nezabudli ani milovať. Po peknom zážitku si dovoľujem toto spracovanie odporučiť aj čitateľom magazínu Magistra História

Krátko o obsahu

Dej možno rozdeliť do 4 časových období. Prvá sa odohráva počas bojov vo Francúzsku, kde sledujeme osud vojaka Michaela Dunna . V boji utrpí zranenie, a tak je prevezený do Calgary, kde sa zotavuje v miestnej nemocnici z fyzických a psychických zranení. Tu spozná mladú ošetrovateľku Sáru ), do ktorej sa zamiluje. Mladá žena mu city opätuje, avšak do ich lásky zasiahne odvedenie Sárinho brata na front. Michael cíti potrebu chrániť ho, a preto sa vráti sa naspäť do Európy, kde bojuje po jeho boku. Nie je však jediný, kto ide do vojnového pekla, dostane sa tam aj Sára ako zdravotníčka. Štvrté časové obdobie si dovolím nechať zahalené tajomstvom, aby som celkom nepokazil filmový zážitok. 

Príbeh, ktorý nie je iba o vojne

Film sa nezameriava len na život vojakov a vzťah medzi hlavnými hrdinami, ale  zobrazuje aj  vzťahy medzi obyvateľmi v Kanade, do ktorých životov  vo veľkej miere vojna zasiahla. Taktiež je tu stvárnený niekedy komplikovaný vzťah medzi velením a tými ,,nižšie postavenými“. Zazriete tu dve bojové scény, jednu malú hneď na začiatku a záverečnú, ktorá je o niečo rozsiahlejšia. Bitka je zobrazená dosť realisticky, bez nejakého romantizovania, ale zase nie zbytočne brutálna, čo je trend moderného filmového plátna.

Za plus považujem aj fakt, že nemeckí vojaci tu nie sú vykresľovaní ako definitívne zvery, ako sa to robilo často v starších filmoch. 

Toto spracovanie je teda vhodné pre milovníkov vojnových filmov, ale tiež pre romantickejšie povahy. Ak sa radíte k obidvom, tak potom si to určite vychutnáte naplno.


Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: en.wikimedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.