Filmový tip: Je třeba zabít Sekala

je-treba-zabit-sekalaFilmov, ktoré vznikli v našich končinách a dosiahli markantný úspech, nie je až tak veľa. Sem-tam sa však nejaká lastovička objaví. Stalo sa tak napríklad v roku 1997. Bola ňou lastovička pôvodom z Česka, Poľska, Francúzska a samozrejme aj Slovenska s názvom Je třeba zabít Sekala. Krištáľový glóbus, desať Českých levov a tri nominácie sú jasným znakom úspechu.

Niečo k obsahu  

Dej sa odohráva v roku 1943 v Protektoráte Čechy a Morava, v moravskej dedine Lakotice. Práve tu sa pred gestapom ukryje Jura Baran (Olaf Lubaszenko). Celá dedinka však žije v strachu pred nemanželským synom Sekalom, ktorý využíva dobu vo svoj prospech a na pomstu za ťažké detstvo, ktoré ako ,,parchant“ mal. Zaberá statky ostatných ľudí, ktorých predtým udáva. Dedina sa snaží využiť Jurovu prítomnosť na to, aby sa Sekala raz a navždy zbavili…

Vojna bez vojny

Aj keď sa príbeh odohráva počas vojny, vo filme sa neobjaví ani jedna uniforma. Boje akoby sa Lakotíc ani nedotkli. Preto nemôžeme čakať, že sa dozvieme fakty priamo o vojne. Príbeh je zameraný skôr na ľudí a na ich prežívanie ťažkých časov. Jura je prenasledovaný gestapom, avšak vo svojom úkryte taktiež nie je v bezpečí. Samotný strach ľudí ani tak nevyplýva z frontu, alebo odvlečenia naň, skôr z dosahu úradov. Významnú rolu tu má Jiří Bartoška v postave farára, ktorý má v dedine dosť vážne slovo, čo tiež z časti odzrkadľuje dobu. Môžeme však získať aj názor na vtedajšie zmýšľanie ľudí- pohŕdanie nemanželskými deťmi, spôsob života. Práve preto je správne skôr označenie filmu za akúsi dobovú drámu miesto vojnového filmu. O vojne sa dozvieme iba z počutia, alebo uvidíme jej dosah na ľudí.

Zaujímavosti  

Postava záprtka (Josef Lzicar) bola vytvorená na základe skutočnej osoby tohto mena. Filmári taktiež opravili ruinu zámku vo Varvažově.   

___________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: niagara.sk/images/products/big/je-treba-zabit-sekala.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.