Filmový tip: Kód Enigmy

Kod EnigmyRéžia: Morten Tyldum | Scenár: Graham Moore | Hudba: Alexandre Desplat | Hrajú: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley a Mark Strong | Rok výroby: 2014 | Dĺžka: 114 min.

Pomaly sa to stáva tradíciou. V oscarovej sezóne sa objavia historické drámy, ktoré sú po technickej stránke veľmi kvalitné a po stránke obsahovej sa snažia ponúknuť hlbšie posolstvo. Niektoré skončia fiaskom (napríklad Eastwoodov J. Edgar v roku 2011), niektoré pozbierajú pár filmových cien (napríklad 12 Years a Slave v roku 2013) a niektoré dokonca aj uspejú u divákov.

Zaujímavé je, že tými tvorcami, ktorí dokážu historickej dráme vtisnúť punc určitej jedinečnosti, sú väčšinou britskí režiséri, scenáristi, prípadne herci. V roku 2010 úspešne zabojovala o Oscarov a divácku priazeň britská dráma King’s Speech (Kráľova reč). O štyri roky neskôr sa o podobný úspech pokúsil film Kód Enigmy. Úprimne som mu to prial.

Film pojednáva o britskom matematikovi a kryptografovi Alanovi Turingovi, ktorý je dnes považovaný za otca modernej výpočtovej techniky. Ten počas 2. svetovej vojny pracoval na rozlúštení nacistického šifrovacieho stroja Enigma, čo sa mu nakoniec podarilo. Po vojne ho zamestnávala akademická obec a venoval sa programovaniu i matematickej biológii, až kým ho nestretla životná tragédia. Turingov príbeh nie je iba obyčajnou dejepisnou rekonštrukciou o prelomení nacistickej šifry. Ponúka nevšedné a krásne posolstvo o tom, že ľudia, od ktorých by to nikto nečakal, niekedy dokážu veci, ktoré by nikto nečakal. Okrem tejto myšlienky ma oslovila aj unikátna forma rozprávania, herecký výkon Benedicta Cumberbatcha a trpký, no emočne silný koniec.

______________

Film odporúča: Radovan Števula                                                                                                     

Obrázok: cdni.wired.co.uk/620×413/a_c/Codebreaker.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.