Filmový tip: Koloseum – rímska aréna smrti

koloseumV rámci nášho dnešného dokumentárneho tipu zavítame do starovekého Ríma. Colosseum: A Gladiator’s Story (Koloseum – rímska aréna smrti) natočila spoločnosť BBC v roku 2003.

Na základe antických záznamov sa tvorcovia snažili (s využitím prvkov drámy) predstaviť divákom príbeh gladiátora Vera, ktorý sa zúčastnil prvých hier v novopostavenom amfiteátri Koloseum (pôvodne nazývanom Amphitheatrum Flavium). Ten sa začal pôvodne stavať ešte za cisára Vespasiana a mal byť najväčšou stavbou svojho druhu, aká kedy bola postavená. O jeho veľkoleposti svedčí aj skutočnosť, že bol vhodný až pre 50.000 divákov. Dokončený bol za vlády Vespasianovho syna Tita, ktorý nebol zo začiatku u rímskeho ľudu príliš obľúbený. No práve hry v Koloseu mali napraviť jeho povesť. Verus pochádzal z Balkánu a bol zajatý pri jednej z rímskych vojenských výprav. Zo začiatku pracoval ako otrok v kameňolome, neskôr sa dostal do gladiátorskej školy. Film pekne popisuje prostredie vtedajších gladiátorov, ich výcvik, obyčaje a na tú dobu pomerne vynikajúcu zdravotnú starostlivosť. Taktiež vyvracia niekoľko mýtov z tejto oblasti. Boj Vera a Prisca bol prakticky jediný súboj, o ktorom existujú podrobné záznamy.

Malou chybičkou krásy je to, že veľká časť dialógov ostala v latinčine. Ak by boli preložené, diváci by z toho mali väčší osoh. Určite však stojí za pozretie.

____________

Dokumentárny film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: ecx.images-amazon.com/images/I/51SPAEX12ML.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.