Filmový tip: Nacistická výprava na Strechu sveta

Nacistické špičky obľubovali aj také veci ako ezoterika, mystika, pseudoveda a iné. Pokiaľ by ste sa chceli o tom dozvedieť viac, odporúčam nemecký film Nacistická výprava na Střechu světa z roku 2014 (anglický titul Secret History: The Nazi Expedition).

tibet

Výprava Ernsta Schäfera v roku 1938 do Tibetu tu však nie je jedinou zaujímavosťou. Okrem tejto cesty sa dozviete aj to, akým ,,divokým historickým teóriám“ verili nacisti, ale tiež podrobnosti o organizácii SS Ahnenerbe. Tá mala hľadať dôkazy podporujúce nacistické videnie sveta a chystala ďalšie výpravy (Island, Brazília), ktoré sa ale kvôli vojne už neuskutočnili. Samotná Ahnennerbe sa počas nej neslávne ,,preslávila“ pseudovedeckými pokusmi medzi väzňami v koncentračných táboroch, hlavne na Židoch. Samozrejme, nechýbajú ani dobové záznamy. 

Osobne by som ocenil viac faktov z cesty do Tibetu. Nie sú tu zmienky o bájnej Šangri-Le, ktorá taktiež zaujímala nacistov. Keďže však tento film odhaľuje menej známu kapitolu dejín Nemecka (a je tiež kvalitne spracovaný), určite si ho pozrite.

__________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: exopolitics.org/wp-content/uploads/2015/10/Bundesarchiv_Bild_135-KA-11-008_

Tibetexpedition_Expedition_zu_Gast_bei_Gould.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.