Filmový tip: Posledný let raketoplánu

posledny let raketoplanuDnes vám Magistra História opäť predstaví dokumentárny film s tematikou histórie dobývania vesmíru.

Pri príležitosti ukončenia letov raketoplánov v roku 2011 sa tvorcovia stanice Discovery rozhodli filmom Posledný let raketoplánu (originálny názov The Space Shuttle’s Last Flight) priblížiť divákom vznik a najdôležitejšie misie toho projektu.

O kozmickom dopravnom prostriedku, ktorý by sa dal opakovane používať, uvažovala americká NASA už v 60-tych rokoch. Jedným z faktorov, ktoré urýchlili jeho vývoj, bola aj pomerne vysoká cena programu Apollo (25 miliárd vtedajších dolárov). Pri vývoji museli konštruktéri vyriešiť množstvo náročných technických problémov. Prvý let tohto dopravného prostriedku sa uskutočnil v roku 1981 (raketoplán Collumbia – neskôr zničený pri nehode). Z filmu sa dozviete, že mnoho očakávaní, ktoré boli do neho vkladané, nesplnil. Okrem iného sa udiali aj dve katastrofy (Challenger 1986 a už spomenutá Collumbia), ktoré prispeli k ukončeniu raketoplánoveho programu.

Menšiu výhradu mám k tomu, že film sa venuje len americkému programu. Ako vieme, o raketoplán sa pokúsili aj Rusi (aj keď v podstate nikdy nebol zaradený do riadnej prevádzky) a tvorcovia sa mohli pozrieť aj na plánované, no nezrealizované projekty (európsky raketoplán Hermes).

Každopádne, dokument odporúčam. Určite si prídete na svoje…

________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i742.photobucket.com/albums/xx68/aylpic/LastFlightSpaceShuttle.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.