Filmový tip: Príbeh Rudolfa Diesela

Magistra História dnes predstaví dokumentárny film, v ktorom spoznáte príbeh slávneho vynálezcu Rudolfa Diesela. Jeho názov v českom spracovaní je Záhada jménem Diesel (originálny názov Terra X: Das Diesel-Rätsel) a rok výroby 2010.

Dieselový motor patrí medzi najväčšie vynálezy 20. storočia. Ako ale uvidíte v tomto filme, viedla k nemu dlhá cesta plná pokusov a omylov. Ku koncu to už vyzeralo, že nebude možné ho zostrojiť, no nakoniec sa to podarilo a využíva sa až do dnešných čias. Samotného Diesela však stihol smutný koniec.

Film pozostáva hlavne z hraných záberov, doprevádzanych slovom rozprávača. Má síce len 43 minút, no dozviete sa v ňom všetko podstatné – prvé pokusy o vynájdenie daného motora, spory R. Diesela s jeho konkurentom, ale aj to, že jeho pôvodný ideál nebol naplnený a aký koniec ho stihol. Taktiež uvidíte, ako vyzerá moderný dieselový motor poháňajúci súčasné obchodné lode.

Záver bude jednoznačný: Ak ste milovníkmi histórie, vedy a techniky, alebo ak sa radi dozviete niečo nové, určite si tento film pozrite.


____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Rudolf_Diesel2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.