Filmový tip s kontroverznou tematikou

Magistra História by dnes chcela predstaviť film s kontroverznou tematikou. Pôjde o nemecko-poľský dokument s názvom Prípad Sikorski – Churchillova zrada Poľska (v českej distribúcii: Jak Churchill zradil Poľsko, originálny názov Churchills Verrat an Polen) z roku 2011.

Hlavnou témou je smrť generála Sikorského, predsedu poľskej exilovej vlády počas 2. svetovej vojny. Ten patril medzi najrešpektovanejšie osobnosti na strane spojencov. Jeho snaha objasniť Katynský masaker však spôsobila postupne ochladnutie jeho vzťahov ako so Sovietmi, tak s Britmi. Nakoniec zomrel za záhadných okolností pri leteckej nehode.

V dokumente sú prezentované skutočnosti, ktoré vyvracajú vtedajšiu oficiálnu verziu, pričom sa snaží objasniť dôvody smrti generála. Okrem hovoreného slova nechýbajú aj tzv. dramatické rekonštrukcie.

Napriek relatívne slabému hodnoteniu na csfd.cz si dovolím tvrdiť, že ide o kvalitné spracovanie. Je to zaujímavý prípad a možno sa mýlim, ale napr. v knihách o 2. svetovej vojne som sa so Sikorským nestretol. Som presvedčený, že film zaujme aj vás. 

______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: looksfilm.tv/sites/default/files/styles/content-full/public/tsr/pressefoto_sikorski002.jpg?itok=bcus97my

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.