Filmový tip: Schindlerov zoznam

V dnešnej recenzii sa pozriem na jeden z najznámejších filmov o holokauste, resp. o záchrancovi odsúdencov pred smrťou. Ide o film, ktorý venuje priestor Oskarovi Schindlerovi. Správne, mám na mysli film s názvom Schindlerov zoznam (1993).

Známy príbeh

Trúfam si odhadnúť, že meno Oskar Schindler vraví niečo väčšine ľudí. Pripomeňme si ale pár faktov. Oskar Schindler bol bohatý priemyselník, ktorý dokáže vyťažiť zisk a mať prospech z takmer každej situácie. Jednou z takých je aj 2. svetová vojna. Ako Nemec, a člen nacistickej strany, má vplyv, peniaze aj množstvo kontaktov. A práve všetky tieto spomínané elementy mu pomôžu zachrániť stovky ľudských životov, ktorých sa dotkli represálie, ako aj nezmyselné a zvrátené rasové zákony. Oskar Schindler sa rozhodne ľuďom deportovaným do koncentračných táborov, a teda odsúdeným na smrť, zachrániť život, hoci aj za cenu riskovania toho vlastného.

Známy neznámy hrdina

O osobe Oskara Schindlera sa vedie viacero názorov. Jedni tvrdia, že to bol skutočný hrdina a záchranca stoviek ľudí odsúdených na smrť. Možno sa však dopátrať aj k názorom, že film ho vykreslil v príliš pozitívnom svetle. V skutočnosti nemalo byť všetko až také ideálne. Osobne si myslím, že táto téma je tak citlivá, že na vypátranie pravdy treba ešte mnoho a mnoho historického bádania. V žiadnom prípade však nechcem Oskarovi Schindlerovi odoberať zásluhy. Pravda bude asi niekde uprostred, a teda pre potreby Hollywoodu bola táto postava z časti zidealizovaná. Nech je ako chce, stále máme dočinenia s jedným z najznámejších a najlepšie hodnotených filmov v histórii ľudstva. S týmto si však dovolím nesúhlasiť. Určite, po filmovej stránke je ťažko niečo vytknúť- kamera, famózne herecké výkony hlavných postáv (odmenené dvoma nomináciami na Oscara), výprava, to všetko spĺňa najprísnejšie kritéria. Rovnako film obsahuje aj množstvo silných scén, ktoré málokoho nechajú chladným. Na strane druhej, film obsahuje množstvo citového vydierania. Osobne by som použil na jeho adresu dokonca slovo gýč. Samozrejme, nemusíte so mnou súhlasiť, je to stále len môj názor, avšak myslím si, že tvorcom v mnohom išlo skôr o hru na city. A taktiež si myslím, že o podobných témach, záchrana ľudí počas vojny, existuje množstvo iných, minimálne rovnako kvalitných, avšak nedocenených filmov.

V každom prípade, určite sa jedná o kvalitné filmárske remeslo, ktoré dosť desivým mementom zachytáva zlo spáchané ľuďmi. A určite okrem spopularizovania osoby Oskara Schindlera dalo mnohým z nás dobrú tému na uvažovanie. Ale stále si myslím, že sa jedná o preceňovaný film, hoci s nespornými kvalitami. Určite sa však oplatí vidieť, no nezostávajte len pri ňom. Odporúčam pozrieť si aj ďalšie filmy o danej tematike.

__________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: mentalfloss.com/sites/default/files/styles/mf_image_16x9/

public/schindler_primary.jpg?itok=l0YBVEeC&resize=1100×619

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.