Francúzska cudzinecká légia I.

Vznik a história

Francúzska cudzinecká légia (fr. Légion étrangère) je najznámejším armádnym zborom Francúzska, ktorý je opradený mnohými legendami a dodnes láka mnohých mladých mužov plných ideálov a túžby po nebezpečenstve. Bola založená 9. marca 1831 za vlády kráľa Ľudovíta Filipa ako jednotka francúzskej armády. Väčšinu dôstojníckeho zboru tvorili veteráni Napoleonovej Grand Armee, no radoví vojaci boli najímaní ako dobrovoľníci z celého sveta zo 136 národov. Legálnou cestou sa Francúzi do légie nemohli dostať keďže táto vznikla práve kvôli tomu, aby sa zabránilo prelievaniu francúzskej krvi. Tú nelegálnu tvorila falošná identita. Podmienkami pre prijatie bol vek v rozmedzí 18 – 40 rokov, vynikajúca fyzická kondícia a predovšetkým záväznosť voči légii. Vstupovali všetci – od vrahov až po absolventov prestížnych univerzít. Nikto sa nepýtal na minulosť ani na dôvod, branci si mohli zmeniť meno a začať žiť nový život, ktorý im légia ponúkala.  

Novovybudované vojsko dobrovoľníkov bolo založené a cvičené predovšetkým pre boj vo francúzskych koloniálnych vojnách v severnej Afrike, no okrem toho bolo jeho úlohou doplniť stavy dezertujúcej francúzskej armády a posilniť moc a reputáciu kráľa. Ľudovít Filip správne predpokladal, že platení muži, ktorí nemajú čo stratiť, nebudú premýšľať nad plnením rozkazov. Po potlačení nepokojov v Paríži bola légia okamžite zapojená do bojov o Alžírsko, kde bola úloha legionárov veľmi náročná – pri kolonizovaní severnej Afriky museli čeliť útokom domorodých, nomádskych kmeňov a za týmto účelom bolo vybudovaných množstvo púštnych pevností. Légia mala až do roku 1962 svoje sídlo v Alžírsku, dnes sídli v Aubagne, v južnom Francúzsku, avšak jej duchovným domovom ostala severná Afrika. Spočiatku sa jej členovia nemohli – s výnimkou národného ohrozenia – zúčastňovať bojov priamo vo Francúzsku, avšak v roku 1870 boli kvôli nedostatku profesionálnych vojakov nasadení v prusko-francúzskej vojne. 

Príslušníci cudzineckej légie bojovali na frontoch obidvoch svetových vojen, a tiež v bojoch o Indočínu  (1946–1954). V posledných rokoch sa zúčastnili predovšetkým misií za účelom údržby alebo obnovy mieru, napríklad: Vojna v Perzskom zálive (1990-1991), Kambodža a Somálsko (1992-1993), Rwanda (1994), bývalá Juhoslávia (1993 – 2003) či Stredoafrická republika (1996).

Históriu francúzskej cudzineckej légie si bližšie predstavíme v ďalších častiach seriálu, kde sa pozrieme napríklad aj na tie najvýznamnejšie bitky či na zlomové momenty, ktoré légiu ovplyvnili.

____________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

spravy.pravda.sk/svet/clanok/237687-cudzinecke-legie-od-skupiny-zoldnierov-k-elitnej-jednotke/

spravy.pravda.sk/svet/clanok/233298-v-cudzineckej-legii-rozdavaju-nove-zivoty-za-ochotu-umriet/

drakomir.com/?%8Apeci%E1lne_jednotky:Franc%FAzska_cudzineck%E1_l%E9gia

legion-recrute.com/cz/

bear-grylls-online.webnode.sk/escape-to-the-legion-utek-k-legiam/

Obrázok: en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_French_Foreign_Legion#/

media/File:Une_compagnie_de_la_2e_legion_sur_les_champs_de_mars.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.