Futility – kniha napísaná vďaka tajomným hlasom

Morgan RobertsonV tomto článku si pripomenieme niečo, čo si možno niektorí pamätajú z amerického populárneho mysteriózneho seriálu Verte Neverte, a to knihu Futility, v ktorej sa hovorilo o lodi Titan. Nech sa páči, Magistra história pozýva pozrieť sa na niektoré kontroverznosti súvisiace s týmto dielom a jeho autorom. 

Stručná charakteristika autora knihy

Morgan Robertson nie je až tak známy americký spisovateľ. Narodil sa v roku 1861. Vie sa napríklad, že jeden čas bol námorníkom a okrem iného sa venoval aj špiritizmu. O sebe tvrdil, že je vynálezcom periskopu. Napísal niekoľko kníh Spun-Yarn: Sea Stories (1898), Sinful Peck (1903)… Za zmienku stojí aj poviedka Beyond the Spectrum predpovedajúca vojnu medzi USA a Japonskom (aj keď v trochu inej podobe, ako sa skutočne udiala). No dielom, ktoré šokovalo celý svet, bola poviedka Futility s podnázvom The Wreck of the Titan (v preklade Zbytočnosť, vrak Titanu).

Obsah

Prvá verzia bola vydaná v roku 1898. Ako som vyššie spomenul, je to príbeh lode Titán, luxusného parníka, ktorému sa pri tretej plavbe z USA do Británie prihodila nečakaná katastrofa. Zrazil sa s ľadovcom a keďže nebolo dosť záchranných člnov, veľa ľudí našlo smrť v ľadovom Atlantiku. Pripomína vám to niečo?

Zrážka s ľadovcom a aj samotné meno neboli jedinými detailami, ktoré pripomínali osud známeho Titanicu, ktorý sa potopil po zrážke s ľadovcom v roku 1912. Zarážajúce boli aj ďalšie skutočnosti, ako napríklad viera v nepotopiteľnosť lode, rovnaké miesto poškodenia od ľadovca, približne rovnaké miesto katastrofy (blízko Newfoundlandu). Treba však poznamenať, že nie vo všetkom sa autor trafil. Titanic sa potopil pri prvej plavbe a plával z britského Southamptonu do New Yorku. Titan smeroval z New Yorku do Liverpoolu. Menšou zaujímavosťou je, že v roku 1912 vyšlo nové vydanie knihy. V nej už autor spravil niekoľko zásadných zmien. 

knihaNázory

Táto kniha vzbudila rôzne názory. Sú ľudia, ktorí veria v jej paranormálný pôvod. Mnohí ju považujú len za náhodu. Paul Heyer, profesor na Wilfrid Laurier University povedal: ,,Bol to človek, ktorý písal o veciach súvisiacich s námorníctvom. Skúsený námorník, ktorý si všimol stále zväčšujúce sa rozmery lodí. Pri týchto monštrách bolo stále väčšie možné riziko nabúrania do ľadovca.

Ďalší osud spisovateľa a jeho diela

Napriek tomu, že daná kniha mohla priniesť autorovi nesmiernu slávu, k čomu mohlo prispieť okrem samotnej katastrofy aj to, že na jej obsah prišiel autor údajne vďaka neznámym hlasom, ktoré počul (Boli to skutočné hlasy zo záhrobia? Choroba? Marketingový ťah?), dlho si ju neužil. Približne o tri roky po katastrofe Titanicu zomrel na predávkovanie ortuťou (24. 3. 1915). Tá sa používala v tej dobe ako liek. Posledná dotlač pôvodnej verzie knihy vyšla v roku 1975 v Ohaiu z iniciatívy Jacka W. Hannaha (vydavateľstvo Didactic).

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. http://newsfeed.time.com/2012/04/14/author-predicts-titanic-sinking-14-years-earlier/
2. http://books.google.sk/books/about/Futility_Or_the_Wreck_of_the_Titan.html?id=qoLb1I2ey2cC&redir_esc=y
3. http://newsfeed.time.com/2012/04/14/author-predicts-titanic-sinking-14-years-earlier/
4. http://www.titanicworld.cz/vznik/titan.html
5. http://www.national-geographic.cz/titanic/titan-kniha-ktera-predpovedela-tragedii-titaniku-14-let-predtim-nez-k-ni-doslo.html#.VToHZ3yzWUk
6. http://zemejas.cz/titan-kniha-ktera-predpovedela-tragedii-titaniku

Obrázky:  allgemeine-zeitung.de, img1.imagesbn.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.