Gaius Iulius Caesar

gaiusMeno Gaius Iulius Caesar pozná asi každý a rovnako každý si ho spojí s Rímom. To, že bol jedným z najväčších vládcov svojej doby, nie je žiadna novinka. No čo viac o ňom vieme? Kto to vlastne bol a ako sa dostal na trón? Magistra História ponúka krátku rekapituláciu. 

Narodil sa 100 rokov pred Kristom, konkrétne v júli. Nepatril do bohatej rodiny. Rod Iuliovcov bol síce vážený, no schudobnený. Napriek tomu sa dostalo chlapcovi širokého vzdelania.

Územie ovládané rímskou vojenskou mocou v tej dobe siahalo ďaleko za stredomorskú oblasť na sever, východ a juhovýchod. Vnútorný poriadok v Ríme však nebol až taký ideálny. Panovalo tu úplatkárstvo a Rím sa otriasal občianskymi vojnami. V senáte proti sebe bojovali rôznymi spôsobmi dve strany – strana optimátov a populárov (strana ľudu). Práve k nim mal Caesar veľmi blízko.

V roku 78 pred Kristom vstupuje Caesar prvýkrát do dejín Ríma. Začína si vytvárať podmienky, aby mohol získať najvyššie funkcie v štáte a zbaviť sa všetkých neférových prostriedkov  (úplatky, ktoré boli na dennom poriadku).
Podarilo sa mu získať podporu jedného z najvplyvnejších ľudí Ríma, L. Crassa, inak prezývaného aj Diaves, čo znamená Boháč. Hlavne pomocou peňazí sa mu podarilo dostať Caesara do vysokých funkcií. Crassus to robil hlavne kvôli svojmu rivalovi Pompeiovi, proti ktorému si snažil Caesara získať.

Caesar využíval Crassove peniaze na usporadúvanie rôznych hojných osláv a slávností, kde sa riadil pravidlom „Chlieb a hry!„. Snažil sa tým získať podporu a priazeň obyvateľstva. Ako úradník bol zodpovedný za takého akcie a pomocou masovej podpory rímskeho obyvateľstva sa dostal na pozíciu najvyššieho kňaza. V roku 62 pred Kristom dostal hodnosť najvyššieho úradníka, a tak mu prislúchal výkon súdnej právomoci v Ríme. O rok neskôr odišiel (už ako miestodržiteľ provincie) do Južnej Hispánie. Vďaka svojmu obrovskému vplyvu, sa mu podarilo uzavrieť tajný zväzok s oboma súpermi – Crassom a Pompeiom.
V roku 59 sa stal konzul Caesar absolútnym pánom Ríma, pretože sa mu podarilo odstaviť svojho spolukonzula (konzulát vždy tvoria dvaja muži). Ľud bol nadšený a takto sa začína éra Iulia Caesara.
Počas svojej vlády si podrobil celú slobodnú Gáliu a týmto dokázal, že je výborný vojenský taktik a organizátor.
Čoskoro prišla Crassova smrť a Pompeia senát vymenoval za konzula bez kolegu. Napätie medzi dvoma mocnými mužmi sa vyhrotilo.
Caesara vyprovokovala žiadosť senátu (na Pompeiovo naliehanie), aby sa vzdal vedenia v Gálií a vypustil armádu. Caesar Pompeia porazil, prenasledoval ho až do Egypta, kde ho aj zabil.
Takto senát nemal na výber už nič iné, ako vymenovať Caesara za diktátora.
Iulius Caesar sa pustil do mnohých zmien a reforiem. Dal postaviť veľké sídliská, začal výstavu hlavného mesta, no odštartoval tiež gigantická stavba ciest a Ostie rozšíril na obrovský prístav. Bol uznávaný ako Boh.
Nedá sa povedať, že jeho koniec prišiel neočakávane. Aby uspel, narobil si mnoho nepriateľov. Zasiahlo ho 23 dýk sprisahancov, ktorých viedli senátori Brutus a Cassius.

senat

Ešte aj dnes nachádzame v Ríme stopy tohto geniálneho vládcu. Jeho kniha, Bellum Gallicum, sa stala základným čítaním pri výučbe latinčiny. Caesara sa snažil dramaticky stvárniť aj Shakespeare.

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: kniha „Ľudia, ktorí zmenili svet

Obrázky: allthingscrimeblog.com, cops.usdoj.gov

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.