Germáni – raná história Európy

germaniTentokrát som si pre milovníkov histórie a čitateľov magazínu Magistra História pripravil tip na štvordielny TV seriál natočený v nemecko-švajčiarskej koprodukcii s názvom Germáni (2007, originálny názov Die Germanen – Meilensteine der Frühgeschichte Europas).

Ako už samotný titul napovedá, cieľom tvorcov bolo poskytnúť divákom odpoveď na otázky ako:

Kto boli Germáni?

Čo nám odkázali?

V čo verili a čoho sa báli?

Aký mali vzťah k Rímskej ríši?

Čo o nich vieme?

Režisérka Judith Voelker pojala tento dokument zaujímavým štýlom. Na úvod každého dielu je spomenutý nejaký archeologický nález (hrob germánskej ženy na dánskom ostrove, špička kópie rímskych legionárov objavená v roku 1956 v Hamburgu…) a na jeho základe (+ na základe najnovších objavov historikov) je vyrozprávaný príbeh z pohľadu daného Germána. Dá sa teda povedať, že daný seriál patrí do žánru zvaného dokumentárna dráma (docudrama).

Pre mňa bol najzaujímavejší prvý diel, kde je opísané to, ako Július Cézar nafúkol germánsku hrozbu, ale za zmienku stojí aj „dvojka“, ktorá sa venuje neúspechu Rimanov pri pokuse o ovládnutie územia obývaného germánskymi kmeňmi (hlavne porážke v Teutoburskom lese).

Zachytil som reakcie, že tento dokument nie je nič moc, že neprináša žiadne nové info atď. Za seba však musím povedať, že pre mňa bol cenným zdrojov poznatkov a aj  spracovanie sa mi pozdávalo. Myslím si a verím, že zaujme aj vás. 

Podrobnosti o seriáli nájdete aj na stránkach Českej televízie

________

Dokumentárny film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: ecx.images-amazon.com/images/I/51yiPZS1TGL.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.