Geronimo – tvrdohlavý hrdina

nacelnik-geronimoGeronimo bol indiánsky náčelník kmeňa Čirikavov. Podľa jedných to bol posledný veľký ochrancu natívneho obyvateľstva Ameriky, podľa iných zasa tvrdohlavý chlap ochotný obetovať životy bojovníkov kvôli pomste, ktorá viedla jeho kroky celý život.

Kto to bol Geronimo?

Geronimo sa narodil 16. júna 1829 v No-Doyohn Canyon v Mexiku (dnešná Arizona) a  legenda o ňom hovorí, že od prírody dostal do vienka dar byť výnimočným lovcom. Aby si zaistil úspechy na love aj po zvyšok života, zjedol srdce svojej prvej koristi.

Čirikavovia, ktorí patrili do veľkej indiánskej skupiny Apačov, boli zo všetkých strán obkolesení nepriateľmi. Bojovali nielen s Mexičanmi, ale aj s inými indiánskymi kmeňmi, vrátane Navahov, takže  súčasťou ich života bolo napádanie susedov a nájazdy do ich osád. Odpoveďou mexickej vlády na takéto počínanie bolo vypísanie odmeny za skalp Apača (napríklad detský skalp mal hodnotu až 25 dolárov). Toto však Geronima a jeho ľudí neodstrašilo.  

V tomto období sa mladý Geronimo zaľúbil do Alope, s ktorou splodil tri deti. Idyla však netrvala dlho. Počas Geronimovej neprítomnosti vtrhli do tábora mexickí vojaci a vyvraždili celú jeho rodinu. Táto udalosť Geronima zdrvila. Podľa tradície Apačov založil oheň, spálil veci svojej rodiny a v smútku sa vydal do divočiny. Hovorí sa, že počas toho ako osamotený v lese plakal, pristúpil k nemu hlas a pošepol mu: „Žiadna zbraň ťa nikdy nezabije. Ja vezmem guľky z pištolí Mexičanov a budem viesť tvoje šípy“. Toto mu dodalo silu zhromaždiť okolo 200 mužov, s ktorými dohnal Mexičanov. Geronimo sa Mexičanom odplácal ešte ďalších 10 rokov, no začiatkom 50. rokov 19. storočia sa tvár Geronimovho nepriateľa zmenila. Po ukončení Mexicko-americkej vojny v roku 1848 získali Spojené štáty rozsiahle územia Mexika, vrátane oblastí patriacich Apačom. Apači si svoje územia chceli obrániť, a tak v novej situácii zintenzívnili útoky. Veľmi časté boli napríklad prepady dostavníkov a vlakov.

Vtedajší vodca Čirikavov, Geronimov svokor Cochise, videl, že tieto boje nikam nevedú, a tak ukončil desať rokov trvajúcu vojnu s Američanmi. Súčasťou dohody bolo vytvorenie rezervácie pre Indiánov. Toto Geronima veľmi sklamalo. Po Cochiseho smrti zrušila federálna vláda dohodu, čo znamenalo vysťahovanie Čirikavov. Toto podnietilo novú sériu krvavých bitiek na čele s  Geronimom. Geronima nevedeli Američania dolapiť dlhé roky, podarilo sa im to až v roku 1877. Po dolapení ho poslali do rezervácie v San Carlos. Štyri dlhé roky zápasil s novým životom v rezervácii, keď sa mu v roku 1881 konečne podarilo utiecť.

Geronimovi sa na slobode opäť podarilo zozbierať niekoľkých mužov a vytvoriť  malú skupinu bojovníkov. Počas nasledujúcich piatich rokov boli súčasťou poslednej indiánskej vojny proti Spojeným štátom. Tvrdo bojoval, no v lete 1886 sa musel vzdať. Napriek kapitulácii ostal hrdinom svojho ľudu. Posledné dve dekády svojho života strávil vo väzniciach na Floride, v Alabame a  Oklahome.

_________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: biography.com/people/geronimo-9309607c

Obrázok: nativeamerican.lostsoulsgenealogy.com/books/frontis.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.