Giuseppe a Anita Garibaldi

Obchodník a námorný kapitán, dobrodruh a generál, či výborný znalec partizánskej taktiky. To všetko sú prívlastky, ktoré historici dávajú tejto osobe. Giuseppe Garibaldi, bojovník, ktorý sa nikdy nezmieril s cirkevnou autoritou, symbol národného obrodenia a zjednotenia Talianska, sa narodil v mestečku Nizza na pobreží Stredozemného mora 4. júla 1807, a to v rybárskej rodine (ako druhý syn). Trávil mnoho času v prístave, bol bystrý, rád čítal o rímskych dejinách, ale samotné učenie nemal veľmi v láske. Keď bol mladý, stal sa námorníkom a v roku 1832 bol povýšený na kapitána.

V boji odvážny ako stredoveký rytier a útočný ako leopard, v citoch naivný ako dieťa, muž so zbojníckymi i básnickými sklonmi – taký bol Giuseppe Garibaldi, miláčik Talianov, Juhoameričanov, ale i Angličanov. Ženy, zvábené jeho hrdinskou povesťou, za ním prichádzali z veľkej diaľky. Rakúski generáli v ňom videli diabla.

Giuseppe a Anita

V prístave ho nadšene vítali talianski utečenci: „To je on, odvážny Giuseppe!“ V Brazílii a v Uruguaji sa preslávil smelými kúskami v boji proti miestnym diktátorom. Stále však čakal, že sa niečo zomelie v Taliansku. Ako si tak na lodi krátil čas sledovaním prístavu ďalekohľadom, zbadal v ňom vysokú tmavovlásku s veľkým poprsím. Na druhý deň krásku vyhľadal. Anita Duartová bola už šesť rokov vydatá za miestneho obuvníka. Vydávala sa z lásky, ale po svadbe zistila, že jej  miláčik je malicherný a zbabelý muž, a preto od neho utiekla. Následne už nemala problém pripojiť sa k neodolateľnému hrdinovi. Garibaldi o svojom stretnutí s Anitou napísal len pár slov: „Dve srdcia sa splietali láskou a ničil sa život nevinného človeka. Celá vina bola na mojej strane…“ Manželka sprevádzala hrdinu svojho srdca na mnohých výpravách. Veľmi naňho žiarlila, preto jazdievala po jeho boku na koni aj vo vysokom štádiu tehotenstva.

Ich manželstvo stelesňovalo ducha 19. storočia v dobe romantizmu a revolučného liberalizmu.

Garibaldi sa zúčastnil aj vojny proti Prusku a bojoval v Dijone. Neskôr sa usadil na svojom ostrove Caprera a pracoval na urbanistickom rozvoji Ríma. Bojoval ale už len politicky. Bol zvolený za prezidenta Ligy za mier a slobodu v Ženeve.

Hoci sa Giuseppe Garibaldi znovu oženil a nakoniec sa stal jedným zo zakladateľov Talianska, Anitina smrť ho trápila až do konca života – 2. júna 1882.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com, referaty.sk

Obrázok: listverse.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.