Gotický štýl

Umelecké dielo kmeňových alebo národných skupín, respektíve určitej krajiny alebo doby, vyjadruje individualitu jeho tvorcu. Umelec na svojom diele zanecháva súbor znakov, ktoré sa týkajú použitého výrobného materiálu, formy, spôsobu poňatia a práce, ktoré sú viac alebo menej výrazné či typické pre každé umelecké dielo. Podľa týchto znakov je možné určiť vek a miesto vzniku daného diela, ktoré môžeme chápať ako neopakovateľný prejav umeleckej tvorby. Znaky umelcovej práce odzrkadlené na diele nazývame štýl. A ten je neraz výsledkom národného charakteru, doby  a jej názorov, náboženstva, kultúry, životných podmienok a technickej vyspelosti.

Podľa môjho názoru je najzaujímavejším umeleckým štýlom, ktorý sa v Európe prejavil v podobe slohu, práve gotický štýl. Gotické umenie je konštruktívne, predstavuje radikálnu zmenu oproti románskemu umeleckému štýlu, ktorý sa do príchodu gotiky využíval. Gotický sloh sa začal prejavovať niekedy okolo 12. storočia vo Francúzsku, no jeho boom nastal v 15. storočí v celej strednej a severnej Európe. Gotika vystihla náladu doby a umelecký štýl sa prejavil hlavne pri stavbe katedrál.

Pôvodne sa jednalo o štýl primitivizmu. Pojem „gotika“ zaviedli talianski humanisti, ktorí nastupujúce umenie považovali za barbarské, a preto ho pomenovali po barbarskom kmeni Gótov.

Góti boli východogermánski kočovníci z oblasti dnešného Poľska, ktorí dobíjali a zaberali nové územia prevažne v 2. a 3. storočí a migrovali smerom k Čiernemu moru, kde obsadzovali územia medzi Dunajom a Donom. Časť z nich sa vybrala na sever do Škandinávie, kde sa usídlili a ako pamiatku na nich tam objavíme napr. ostrov Gotland. 

Asi najznámejšou budovou v gotickom štýle je Katedrála Notre-Dame v Paríži. Budova má naozaj impozantné rozmery, je dlhá 130 metrov a v najvyššom mieste sa týči do výšky 35 metrov. Jej výstavba bola zahájená v roku 1163 na podnet biskupa Maurica de Sully, pričom dokončená bola až v roku 1345. Svojou krásou, majestátnosťou a prepracovanosťou fascinuje svojich návštevníkov doteraz a pre mnohých umelcom sa stala „múzou“, napr. celý román Chrám Matky Božej v Paríži sa odohráva ako názov napovedá v Katedrále Notre-Dame. Tu hrbáč žil, ale aj zomrel. 

pariz

V našich končinách sa s gotickým slohom môžeme stretnúť taktiež na mnohých miestach, no najimpozantnejšou stavbou je zaručene Dóm svätej Alžbety v Košiciach, ktorý je zároveň najväčším kostolom na Slovensku. Na svojej pôde s rozlohou 1200 metrov štvorcových pojme až 5000 ľudí. Patrí mu ešte jedno prvenstvo v súvislosti s gotickým slohom, a to „najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe„. Stavba dómu bola zahájená koncom 14. storočia a dokončený bol v roku 1508. V roku 1970 bol spolu v priľahlými budovami Kaplnky svätého Michala a Urbanovej veže vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

kosice

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj a obrázky: onlinekosice.sk, pariz.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.