Greg King a Penny Wilsonová – Súmrak monarchie (Tragédia na zámku Mayerling a zánik dynastie Habsburgovcov)

Kniha vyzerá luxusne a pojednáva o rodine monarchu. Čakala som teda nudné podanie faktov z byrokratického prostredia, nič zaujímavé, jednoducho zhrnutie histórie. No ostala som viac než len prekvapená, kniha sa číta v podstate sama, aj keď je potrebné sa najprv vžiť do deja a postáv. Ženské osadenstvo mojej rodiny zbožňuje filmy o kráľovnej Sissi, tak som (mylne) predpokladala, že sa v podstate nič nové nedozviem. Napočudovanie Sissi v knihe a Sissi vo filme sú dve diametrálne odlišné osobnosti. A aj keď kniha nie je prioritne o nej, ale o jej synovi Rudolfovi Habsburskom, následníkovi trónu po jej manželovi Františkovi Jozefovi, veľa sa o jej živote dozvieme. O jej odpore, o jej pocitoch, o jej „láske“ k manželovi a postoji k svokre, ktorá riadila celý ich manželský život.

Súmrak monarchie nás plynulo zasvätí do deja, vysvetlí minulosť rodu a oboznámi nás s historickými skutočnosťami, ktoré celý príbeh ovplyvňovali. Hlavnou témou knihy sú tragické udalosti v Mayerlingu, na ktoré majú historické pramene rôzne vysvetlenia. Naposledy tam vydýchol Rudolf i jeho mladučká milenka Mary Vetserová, čo predznamenalo úpadok celej kráľovskej dynastie. Čo sa tam vlastne stalo? Ako prišli títo dvaja o život? Zavraždil Rudolf Mary, ktorá mu bola stále viac na príťaž? Alebo spáchali milenci „dohodnutú“ spoločnú samovraždu? Otázok mnoho, no odpovede sú zahalené rúškom tajomstva, pretože žiadna z nich by nevyhovovala vládnucej hlave habsburského rodu a zle by vyznievala aj pri zahraničných stykoch monarchie. 

Celý tento pohnutý príbeh však do detailov skúmali autori tejto knihy, skúsení Greg King a Penny Wilsonová, ktorí sa venovali historickým zdrojom a rôznym podkladom, pričom si vytvorili vlastný názor, ktorý ale podložili množstvom zdrojov. Je preto ťažké im niečo vytknúť, a až na pár nedostatkov v texte (napríklad otehotnetie ženy v zime jedného roka a následný pôrod v novembri ďalšieho roka) sa s ich názorom stotožní snáď každý pozorný čitateľ. Je to však kniha plná rodových klamstiev, intríg a neznášanlivosti, no aj slabosti, nedostatku lásky a pochopenia, či túžby po naplnenom a zmysluplnom živote. Postáv je mnoho, no s každou si vytvoríte osobitný vzťah, aj keď „Niekoľko generácií incestných manželstiev poznamenalo Rudolfových predkov duševnej aj telesne.“ Toto zhrnutie z knihy je naozaj trefné.

______________

Knihu hodnotí: Zuzana Zreláková

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/sumrakmonarchie02.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.