Gustav Klimt – muž, ktorý predbehol svoju dobu

UMENIE JE LÍNIOU OKOLO TVOJICH MYŠLIENOK.“ (GUSTAV KLIMT)

Gustav Klimt bol vždy považovaný za umelca, ktorý predbehol svoju dobu a mnohé jeho práce boli považované za veľmi kontroverzné. Často totiž zobrazoval erotiku a exotickú prírodu. Aj keď vo svojich dielach využíval symbolizmus, jeho fantázia bola nad rámec myslenia vtedajšej doby. Práve preto neboli jeho výtvory docenené, no dnes sú niektoré jeho kúsky vnímané ako jedny z najdôležitejších a najvplyvnejších prínosov vtedajšieho Rakúska. 

ŽIVOT UMELCA

Gustav Klimt – jedinečný umelec, sa narodil vo Viedni v roku 1862 v rodine nižšej strednej vrstvy moravského pôvodu. Jeho otec Ernst Klimt pracoval ako rytec a zlatník, no zarábal veľmi málo, a preto prežíval Gustav svoje detstvo v relatívnej chudobe. V roku 1876, keď mal Klimt 14 rokov, začal študovať na Viedenskej verejnej umeleckej škole. Hneď od začiatku si učitelia všimli jeho jedinečný talent a výnimočné formy umenia, ktoré vo svojich prácach vytváral. A práve vďaka tomu získal povolenie na usporiadanie svojej prvej verejnej výstavy ešte počas svojho štúdia na škole.

PRVÁ PRÁCA A ÚSPECHY

Počas 80-tych rokov 19. storočia začal produktívne spolupracovať so svojím bratom Ernstom a taktiež s rakúskym maliarom Franzom Matschom. Spoločne pracovali v divadlách, kostoloch a na verejných prácach v múzeách. Mnoho z vytvorených diel bolo objednaných práve ľuďmi, ktorí často navštevovali miesta, pre ktoré boli práce realizované. V tejto dobe stvoril Gustav Klimt hodnotné diela pre Burg Theater a taktiež Kunsthistorické múzeum, ktoré sa nachádza vo Viedni. Zbierka Alegória, ktorej je autorom, je považovaná za veľmi hodnotný a nadčasový výtvor. A práve vďaka nemu dostal svoju druhú objednávku od spomínaného múzea. V ďalšej zbierke, ktorá zahŕňa využitie zlatých farieb, abstraktného priestoru v umení a exotickú symboliku ženskej postavy, je použitý výrazný štýl, ktorého sa drží aj pri vytváraní nasledujúcich umeleckých diel.

NOVÉ UMELECKÉ HNUTIE A ŠTÝL GUSTAVA KLIMTA

V roku 1891 sa Klimt stáva členom združenia rakúskych umelcov. V nasledujúcom roku však prišiel o otca a brata. Toto nešťastie sa stalo práve v období, keď sa rozhodol presunúť do väčšieho ateliéru, aby mal dostatok priestoru pre svoju tvorivú činnosť a taktiež, aby sa dokázal viac ponoriť do chápania umeleckej formy, ktorou sa chce v budúcnosti zaoberať. V roku 1893 je so svojimi spolupracovníkmi poverený pomaľovaním stropu katedrály novej univerzity vo Viedni. V tomto období sa však umelci pohádali a to značne spomaľovalo postup prác, nakoľko mal každý iný prístup k danému umeniu. Mnohé z diel, ktoré boli v rámci tohto projektu pre univerzitu vytvorené, vrátane kúskov ako „Lekárstvo“ alebo „Jurisprudencia“, nie sú príliš akceptované miestnymi komunitami a stretávajú sa s pohŕdaním a to kvôli extrémnej symbolike, ktorá tu bola použitá.

Kvôli hanbe a opovrhnutiu miestnych obyvateľov sa Gustav Klimt obáva, že jeho tvorivosť sa môže úplne prepadnúť. Preto v roku 1897 založil Secesné hnutie. Táto organizácia sa zameriavala na mladých umelcov, na odhaľovanie ich talentu a ponúknutie nových umeleckých foriem vo viedenských magazínoch. V rok 1898 sa podarilo hnutiu zahájiť svoju prvú verejnú výstavu, ktorú navštívilo približne 57 tisíc ľudí. Od tohto času, asi do roku 1905, sa Gustav Klimt stal vodcom tohto hnutia, ktoré bolo v priebehu nasledujúceho desaťročia jedným z najúspešnejších a najznámejších umeleckých spolkov vo Viedni.

bozk

Hoci Klimt a jeho partner mali časté nezhody, Gustav sa rozhodol vytvoriť nový smer, ktorý však vo Viedni nebol veľmi akceptovaný a to nielen jej obyvateľmi, ale aj mnohými umelcami. Klimt sa v tej dobe stal autorom významných diel ako napríklad Danae a Bozk (The Kiss), ktoré sú skutočne silne eroticky a exoticky poňaté. Ukazujú rozdiely medzi sexualitou mužov a žien. Aj keď je v tom období jeho dielo pomerne symbolické, mnohé zobrazenia sú doslovné, napríklad vo vyobrazení  ľudskej podoby. Až do roku 1914 sú mnohé jeho diela nepochopené, no sú súčasťou doby, v ktorej sa umelec nachádzal a tvoril.

CESTA DO RÍMA

V rok 1911 vycestoval Gustav Klimt do Ríma. A práve v tomto veľkomeste vytvoril niekoľko svojich diel. Smrť a život (Death and life), Panna (The Virgin) a Nevesta (The Bride) boli mimo územia Viedne akceptované oveľa viac, a to aj preto, že v ostatných častiach Rakúska existovali rôzne formy umeleckého prejavu. Podujal sa k netradičnému postupu zobrazenia krajiny a ľudskej postavy. A aj keď jeho práce boli spočiatku len grafické úpravy, diela, ktoré vytvoril niekoľko rokov pred svojou smrťou, boli mimo jeho rodného mesta veľmi populárne.

SKON UMELCA

V roku 1918 dostal Gustav Klimt vo svojom byte mŕtvicu a 6. februára toho istého roku umrel na zápal pľúc. Hoci mnohé z jeho diel neboli počas jeho života uznané, vďaka jeho intenzívnemu štýlu a grafickému zobrazeniu sú oveľa viac prijímané po jeho smrti. Po skone Gustava Klimta sa zvýšil počet jeho predaných umeleckých diel a mnoho kúskov, ktoré Klimt počas svojho života vytvoril, je považovaných za to najlepšie, čo bolo kedy vo Viedni vyprodukované. Sú jednými z najvplyvnejších diel, ktoré sú dôležitým míľnikom a inšpiráciou pre budúcich umelcov

Autorka: Lucia Pangracová

Zdroj: gustav-klimt.com 

Obrázky: ask.com, kunstdepot24.de, 1.bp.blogspot.com, pictify.com, an0r.deviantart.com, loveisspeed.blogspot.de

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.