Hedy Lamarr – keď sa krása snúbi s inteligenciou

     Hedy Lamarr zvykli nazývať aj „najkrajšia žena filmu“, no do pozornosti sa dostala tiež ako tá, ktorá zobrazila na obrazovke prvýkrát ženský orgazmus. Jej prednosťou však nebolo iba to, že pohľad na ňu vedel potešiť oko a zahriať srdce. Kým televízna obrazovka z nej spravila jednu z najpopulárnejších herečiek svojej doby, bola tiež skvelou vynálezkyňou s bystrím myslením. Spolu s avantgardným skladateľom Georgeom Antheilom boli veľkým prínosom pre oblasť bezdrôtovej komunikácie. Jej krása ale zatienila jej bystrosť a jej vedecký talent sa dlho prehliadal. Hedy nemohla z filmu utiecť, kým neskončila jej kariéra, a to bolo len jedno z jej tajomstiev.

Pôvod krásnej divy

      Hedy Lamarr sa narodila 9. novembra 1914 vo Viedni ako Hedwig Eva Maria Kiesler. Mala židovský pôvod a vo svojej dobe sa považovala za jednu z najatraktívnejších herečiek. Okrem domácej pôdy v Rakúsku sa jej podarilo preraziť aj v Amerike. Už ako sedemnásťročná hrala vo svojom prvom filme, v nemeckom projekte Geld auf der Strasse. Ďalej pokračovala vo filmovej kariére tým, že pracovala na nemeckej a československej produkcii.

     Hedy sa preslávila filmom Extase z roku 1932, ktorý režíroval Gustav Macho (Machatý). Za zmienku stojí fakt, že v tomto experimentálnom filme sa objavila na niekoľko minút úplne nahá, čo bol vôbec prvý prípad ženskej nahoty vo filme. Pre vtedajšiu spoločnosť to bol nevídaný šok. V dnešnej dobe, kedy sú sex a nahota všade okolo nás, je takýto škandál nepredstaviteľný. Pápež Pius XII. film odsúdil, ba dokonca ho zakázal aj samotný Adolf Hitler. Vo väčšine kópií boli nahé scény s herečkou vystrihnuté.  

     Keď Hedwig podpísala v roku 1937 zmluvu s americkou filmovou spoločnosťou MGM (Metro-Goldwyn-Mayer Studios), Louis B. Mayer jej dal nové meno. Pomenoval ju po americkej herečke a scenáristke Barbare La Marr, pretože sa na ňu veľmi podobala. V 20. rokoch 20. storočia sa o nej hovorilo ako o „dievčati, ktoré je príliš krásne“. Prekrásna tmavovláska Hedwig ho zaujala a zaumienil si, že jej krása by mala ľuďom pripomínať, že za ňu vďačí MGM. V podstate to ale znamenalo, že má zakázané byť sama sebou a musí sa prezentovať taká, akú ju chce mať štúdio, prezentovať sa ako Hedy Lamarr. Po filme, ktorým spôsobila toľký rozruch, si ju začali diváci pamätať aj ako „dievča extázy“.  

Hedy a George Antheil

     Pre film „Ballet Mécanique“ zložil George Antheil medzi rokmi 1923 až 1925 hudbu pre šestnásť mechanických klavírov, ktoré mali hrať v absolútnej synchrónii. Neskôr tento systém využil na to, aby spoločne s Hedy dospeli k predstave rádiovej prenosovej cesty, pri ktorej sa synchrónne, pomocou diernej pásky (prípadne kotúča), prelaďoval vysielač aj prijímač. Postup, kedy sa pri prenose informácií vysielač a prijímač synchrónne a nepretržite prelaďujú na ďalšie frekvencie, je dnes známy ako FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum). Antheil a Hedy Lamarr si ho dali patentovať v roku 1942, pričom svoj vynález prenechali bezplatne k dispozícii americkému námorníctvu. Takáto technika je výrazne odolnejšia voči odpočúvaniu ako aj rušeniu. Tento tajný komunikačný systém bol odporučený vedcami americkému námorníctvu najmä k boju s nacistami počas druhej svetovej vojny. Američania si však plne neuvedomovali jeho prednosti. Až o niekoľko rokov si iní vynálezcovia uvedomili, o aké prelomové dielo ide. V prípade, že dnes používate smartphone, môžete poďakovať spoločnosti Lamarr. Jej komunikačný systém bol totiž predchodcom bezdrôtových technológií vrátane Bluetooth a Wi-Fi.

Utajený vojenský projekt

     V roku 1959 sa vynálezu Lamarrovej a Antheila ujala americká elektrotechnická firma Sylvania Electronic Systems Division, ktorá viedla následne v utajení vojenský projekt, ktorého podstatou bol systém s preladiteľnou nosnou frekvenciou. Prvýkrát bol systém nasadený počas kubánskej krízy v roku 1962. Pre civilné použitie bol uvoľnený až v polovici 80. rokov. Uplatnil sa aj v družicových komunikačných sieťach a dnes je prítomný prakticky vo všetkých sieťach, ktoré používajú rádiové rozhranie (mobilné siete, satelitná televízia, navigačný systém GPS).

Zabudnutí vedci

     George Antheil zomrel v roku 1959, Hedy Lamarr 19. januára 2000 v Altamonte Springs na Floride. Za svoj vynález nikdy odmenu nedostali. Hollywoodská filmová hviezda sa aspoň dočkala morálnej satisfakcie. V roku 1997 bolo Hedy Lammar, pravdepodobne ako jedinej herečke v histórii, udelené v USA čestné uznanie za zásluhy v rozvoji elektrotechniky.

200 000 tisícová aféra

     V roku 1998 použila spoločnosť Corel na obal a propagáciu svojho gragického programu Corel DRAW 8 prekreslenú fotografiu Hedy Lamarr. Urobila tak ale bez povolenia. Hedy si z následného súdneho sporu odniesla 2000 000 dolárov.

Maska hlúpej naivky

     V čase, keď Lamarr pracovala v Hollywoode na nových filmoch (vrátane Casablanca), pracovala aj na svojom milostnom živote. Šesťkrát sa vydala a šesťkrát rozviedla. Jej smiešny „mačací“ vzhľad z nej robil pred publikom naivné hlúpe dievča. V roku 1941 sa nachvíľu objavila v tlači ako vynálezkyňa, ale filmové štúdio usúdilo, že to kazí jej reputáciu, a preto sa jej príbeh zamietol pod koberec. Nikto nepotreboval, aby tlač upozorňovala na herečkinu inteligenciu. Dokonca ju verejne zosmiešnili a povedali o nej, že to len vynašla „novú čelenku“. Hedy vo všetkých filmoch stvárňovala postavy, ktoré zodpovedali prototypom krásy. Boli to samé nádherné bytosti, ktoré priťahovali mužské pohľady. Herečka sama rezignovala a svoj pôvab postavila na tom, aby vyzerala hlúpučko. Veľmi dobre chápala, prečo nechcel nikto počuť o jej vedeckej práci, ktorá nezapadala do marketingového plánu MGM.

     V roku 2017 bol o Hedy Lamarr nakrútený dokumentárny film s názvom Bombshell: THe Hedy Lamarr Story.

____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroje:

history.com/news/11-of-historys-fiercest-females-everyone-should-know

sk.wikipedia.org/wiki/Hedy_Lamarr

theguardian.com/film/2018/mar/08/hedy-lamarr-1940s-bombshell-helped-invent-wifi-missile

hedylamarr.com/

Obrázokpbs.twimg.com/profile_images/933135814879571968/O8TAvBXz_400x400.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.