Heinrich Lenz

Heinrich Lenz patrí medzi skupinu vedcov, ktorí nie sú medzi širokou verejnosťou obzvlášť známi. Ich prínos pre ľudstvo je však značný. Veď uznajte sami, žiť v 19. storočí a objaviť niečo, čo sa využíva pri najmodernejších vlakoch, je celkom pekný úspech, nemyslíte?

Niečo zo života

Heinrich sa narodil 12. februára 1804 v Tartu, čo je územie dnešného Estónska. Vo svojom rodnom meste študoval fyziku a chémiu, aj keď predtým ho zlákali cesty teológie. Zúčastnil sa výpravy s Ottom von Kotzebuem, konkrétne jeho tretej výpravy v rokoch 1823 – 1826. Otto pochádzal taktiež z Estónska, konkrétne z mesta Tallinn. Plavil sa ako ruský námorník a dosiahol mnoho geografických objavov. Heinrichovou úlohou na tejto expedícii bolo skúmanie morskej vody, či už jej fyzikálne vlastnosti, či klimatické zmeny.  Po tejto výprave začal pracovať na univerzite v Sankt Petersburgu.

Mať svoj vlastný zákon…

Prvá polovica 19. storočia priala výskumu a objavom v oblasti elektromagnetizmu, a tak nás nemôže prekvapiť, že sa ním začal zaoberať aj Heinrich. V roku 1831 velikán vedy Michael Faraday formuloval zákon elektromagnetickej indukcie, čo je jav, pri ktorom vo vodiči vzniká zmenou magnetického poľa indukované napätie a prúd. A práve  dva roky  po  tomto významnom objave sformuloval Heinrich svoj vlastný zákon- Lenzov zákon. Jeho znenie by mohlo vyznieť približne takto: Indukovaný prúd v uzavretom obvode má taký smer, že svojim magnetickým poľom pôsobí proti zmene magnetického poľa, ktorá ho vyvoláva. A aj keď sa to môže zdať banálne, jedná sa o dosť významný objav. Ako som už vyššie spomínal, tento princíp využíva napríklad levitujúci vlak maglev. Ten využíva princíp vzniku vírivých prúdov v koľajniciach, pomocou magnetov umiestnených vo vlaku. Prúdy v koľajniciach vytvárajú svoje vlastné magnetické pole, ktoré ,,v spolupráci“ s magnetickým poľom maglevu poháňa vlak nad koľajnicami.

Heinrichov ďalší  prínos pre svet vedy spočíva vo formulácii Joulovho zákona. Tento zákon ,,stvorili“ títo dvaja vedci nezávisle od seba. Avšak niekde sa uvádza, ako pocta Lenzovmu úsiliu, Joule-Lenzov zákon. O čom ale tento zákon je? Nuž, je to veľmi jednoduché. Hovorí o tom, ako prechod elektrického prúdu zahrieva vodič. Tento jav sa niekde využíva, inde je zase nežiadúci kvôli stratám.

Heinrich zomrel v roku 1865 na mŕtvicu. Jeho objavy  nachádzajú veľké uplatnenie aj v súčasnosti, a tak sa mu dostáva istého zadosťučinenia, nakoľko nepatril medzi top vedcov, ktorých pozná každý školák. 

____________

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroje:

sk.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Lenz

mladyvedec.sk/archiv/archiv-tretieho-cisla/57-elmagind.html

Obrázok: famousbirthdays.com/faces/lenz-heinrich-image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.