Hemingwayovo zranenie na talianskom fronte

8. júla 1918, 18-ročný Ernest Hemingway, ako vodič sanitky amerického Červeného kríža na talianskom fronte počas 1. svetovej vojny, je zasiahnutý pozdĺž rieky Piave úlomkami z mínometového granátu. . 

Hemingway, rodák z Oak Park v štáte Illinois, pracoval v čase vypuknutia prvej svetovej vojny (1914) ako reportér pre Kansas City Star. Do Červeného kríža vo Francúzsku sa prihlásil dobrovoľne, a to ešte pred americkým vstupom do vojny v apríli 1917. Neskôr bol presunutý na taliansky front, kde bol aj v prvých júlových dňoch roku 1918 svedkom talianskych úspechov pozdĺž rieky Piave. Tu bolo zajatých 3 000 Rakúšanov.

Ernest Hemingway s Agnes von Kurowsky, zdravotnou sestrou, ktorá sa stala inšpiráciou pre hrdinku z knihy Zbohom zbraniam.

V noci z 8. júla 1918 bol Hemingway zasiahnutý rakúskym mínometným granátom, keď rozdával talianskym vojakom vo výkope čokoládu. Upadol do bezvedomia a zemina ho „pochovala“ vo výkope. Úlomky mal zapichnuté takmer po celom tele (pravá noha, koleno, stehná, hlava aj ruky). Aj tak však dopadol lepšie než dvaja talianski vojaci, ktorí stáli medzi Hemingwayoum a bodom výbuchu. Jeden bol okamžite zabitý a druhý prišiel o obe nohy, v dôsledku čoho onedlho zomrel.

Hemingwayov priateľ Ted Brumbach, ktorý ho navštívil v nemocnici, napísal jeho rodičom, že: „Tretí Talian bol ťažko zranený a Ernest ho po tom, čo nadobudol vedomie, vzal na chrbát a odviezol do stanu prvej pomoci. Vôbec si však nepamätá, ako sa tam dostal, ba ani to, že nesie muža.“

Skúsenosti Hemingwaya v Taliansku počas prvej svetovej vojny sa stali neodmysliteľnou súčasťou jeho osobnosti, ako aj zdrojovým materiálom pre jeden z jeho najobľúbenejších románov Zbohom zbraniam. Ten zachytáva, okrem iného, príbeh lásky medzi americkým poručíkom, vodičom sanitky, Fredericom Henrym, a zdravotnou sestrou Catherine Barkleyovej na pozadí 1. svetovej vojny, cynizmu a bojov.

___________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/ernest-hemingway-wounded-on-the-italian-front

Obrázok: secure.i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02786/Ernest-Hemingway-a_2786031b.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.