Henrich VIII. – obľúbený vládca alebo ľudské monštrum?

Čo sa vám vybaví, keď sa poviem Henrich VIII.? Aj napriek tomu, že mnoho ľudí tohoto anglického kráľa najskôr ani nezvládne zaradiť do správneho storočia, jedna vec väčšinu z nás napadne okamžite: šesť žien (z ktorých dve mimochodom nechal popraviť).

Henrich VIII. bol každopádne jedným z najznámejších vládcov stredovekého Anglicka. Pochádzal z dynastie Tudorovcov a postaral sa mimo iného o odlúčenie anglickej cirkvi od cirkvi rímskokatolíckej. Svoju „národnú“ cirkev tak zbavil nadvlády pápeža a vymenoval sa sám hlavou anglickej cirkvi. Kto nesúhlasil, toho nechal popraviť.

O tomto anglickom kráľovi bolo napísaného a natočeného už dosť. K tým zaujímavejším dielom patrí dokumentárny seriál Henrich VIII.: Muž, panovník, zrúda, ktorý vznikol  vo Veľkej Británii pod vedením producentky Emmy Hindleyovej, nositeľkou ceny BAFTA.

V jednotlivých dieloch odkryje štáb v spolupráci s expertami psychologické aspekty tohto nechválene známeho vládcu, ako aj jeho ambície na politickom poli a jeho hru so vzťahmi, ktoré mu až príliš často nevychádzali. A ako už bolo povedané, dve z jeho manželiek na to doplatilo životom.  

Trojdielny seriál chronologicky popisuje Henrichov život, vyvíjajúci sa od múdreho a krásneho princa po bezcitného a paranoidného monarchu s nadvládou. Zaujímavé je, že dokument využíva poznatky modernej psychológie a jeho tvorcovia vnímajú, že jeho neskoršie šialené kroky mohli byť dôsledkom traumy z detstva, najmä predčasnou smrťou jeho brata a neskôr aj matky. Spomínaná paranoja sa ma mladého princa preniesla pravdepodobne z jeho otca Henricha VIII., ktorý svojho syna držal v zlatej klietke.

Okrem samotného Henricha popisuje seriál aj jendotlivé významné postavy jeho doby, napríklad  Thomase Cromwella, Thomase Morea či asi najznámejšiu z Henrichových žien, Annu Boleynovú. Jak Thomas More, neskôr prehlásený za svätého, tak Anna skončili rukou kata na príkaz samotného kráľa.  

Starý kráľ nakoniec skončil tiež neslávne. Vzhľadom k horšej životospráve trpel silnou nadváhou a tiež cukrovkou II. Typu aj dnou. Mával silné bolesti hlavy, jeho nohy pokrývali nevzhľadné vredy. Zaujímavé tiež je, že na základe jeho rozhodnutia účinného ešte pred jeho smrťou, ho pochovali vedľa manželky Jany Seymourovej, ktorá mu ako jediná porodila syna, neskoršieho kráľa Eduarda VI. Práve splodenie syna považoval Henrich VIII. za jeden zo svojich zásadných úloh.

To všetko a ešte omnoho viac uvidíte v dokumentárnom seriáli Henrich VIII.: Muž, panovník, monštrum, ktorý má premiéru v nedeľu 7. júna o 21:00 na televíznej stanici Viasat History.

_______________

Text a obrázky:

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator
Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.