Hernando Cortes a La Malinche

Domovom La Malinche bol Mexický záliv. Jej krása a inteligencia bola známa v širokom okolí. Neskôr sprevádzala Hernanda Cortésa pri dobýjaní rodnej zeme. Hernando sa narodil v Meddelíne (v Kastílskom kráľovstve) ako jediné dieťa Martína Cortésa a Cataliny Pizarro Altamirano. Cortés študoval v meste Salamanca, ale na veľký zármutok svojich rodičov ako 17-ročný zanechal školu a vrátil sa domov.

Predkolumbovskú Ameriku charakterizovala ríša Inkov a Aztékov. A práve s Aztékmi je navždy previazané meno Hernanda Cortésa. Neprihliadajúc na tradície, kultúru a historický význam tejto ríše sem vpadol ako dobyvateľ a so stovkami svojich mužov to tu rozvrátil. Stal sa spúšťačom ďalších podobných výprav a započal prúdenie drahých kovov cez Atlantik. Bol to práve on, kto zabezpečil veľmocenské postavenie Španielska a nadobro renovoval ekonomiku Európy. 

cortes a malinche

Za každým silným mužom hľadaj ženu

La Malichne hrala dôležitú úlohu v dobytí Mexika španielskymi vojskami a stála po boku Hernanda Cortésa, ktorý si ju vyvolil ako svoju družku. Táto okúzľujúca žena uzrela svetlo sveta na juhovýchode Mexika a jej otec bol bohatý obchodník. Žiaľ, čoskoro zomrel a jej matka sa znova vydala. Po narodení nevlastného brata čakali mladú ženu strastiplné chvíle. Matka ju predala do otroctva a všade vyhlasovala, že je mŕtva. Ku Cortésovi sa dostala počas jeho výpravy k Aztékom. Darovali mu ju tabaskánski náčelníci. Španieli ju začali familiárne nazývať Marina. Naučila sa po španielsky a stala sa symbolom šťasteny celej Cortésovej výpravy. Hernando vedel, aký vplyv má na jeho posádku i na neho samotného, preto jej venoval čestné miesto hlavnej tlmočníčky a sekretárky. Určite nikoho neprekvapí, že neskôr sa dostala i do jeho postele a porodila mu syna Martina. Historici ho pokladajú za jedného z prvých mesticov (miešancov splodených indiánskym a belošským rodičom alebo človek so zmiešaným indiánsko-európskym pôvodom).

Malinche, ako každá žena, je symbolom nerealizovateľných predstáv, objektom túžby a ilúzií, ktoré pomáhajú človeku prekonať životnú krízu, zmieriť sa s rozchodom a veriť v nádej – v príchod niečoho nového. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a obrázok: listverse.com

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.