História Ku-Klux-Klanu

Ku-Klux-Klan sa so svojou dlhou históriou násilia považuje za najviac neslávnu (resp. najstaršiu) rasistickú organizáciu v dejinách Ameriky. Hoci sa od počiatku zameriaval najmä na Afroameričanov, takisto útočil aj na židov, imigrantov, gejov, lesbičky a odnedávna aj na kresťanov. Od roku 1865, kedy bol klan prvýkrát založený, sa považoval za kresťanskú organizáciu, aj keď v súčasnosti sú skupiny Klanu motivované vo viacerých politických a teologických spektrách. Po skončení Americkej občianskej vojny Klan rýchlo zmobilizoval bývalý generál Konfederácie – Nathaniel Bedford Forrest ako teroristickú skupinu na zastrašovanie južanských černochov a belochov, ktorí im pomáhali a ochraňovali ich základné občianske práva.

Nová generácia Ku-Klux-Klanu sa začala formovať počiatkom roku 1915. Príčinou rastu Klanu sa stala post-vojnová depresia, migrácia Afro-američanov do severných miest a diskreditácia nativizmu po 1. svetovej vojne. Členovia Klanu sa považovali za obrancov Prohibície, tradičnej morálky a pravého patriotizmu. V roku 1920 zistili dvaja žurnalisti, Edward Clarke a Bessie Tlyer, o organizácií, že počas 1. svetovej vojny obchodovala s pohonnými látkami. V tom čase mala organizácia niečo cez 3-tisíc členov. Avšak už o tri roky neskôr stúpol počet členov na neuveriteľné 3 milióny. Počas ranných 20. rokov 20. storočia Klan pomohol dosadiť 16 amerických senátorov a mnoho lokálnych zástupcov. V roku 1924, keď organizácia dosiahla svoj vrchol, ovládali 24 zo 48 štátnych zákonodarcov. Vďaka množstvu členov bola organizácia úplne otvorená svojím aktivitám. Mnoho členov bolo malými podnikateľmi, remeselníkmi, úradníkmi či farmármi. Klan mal silnú podporu na Juhu, najmä v Oklahome a Indiane.

Historici pôvodne považovali Ku-Klux-Klan za skupinu odpadlíkov, sedliakov neschopných vyrovnať sa s príchodom mestskej spoločnosti. Ale nedávne štúdie dokazujú, že členovia Klanu patrili medzi domorodých protestantov. Mnohí z nich boli ženy, ba dokonca väčšina z nich pochádzali z mestských oblastí. Líder Klanu bol David Curtis Stephenson, Texasan, ktorý pôvodne pracoval ako učeň v tlačiarni v Oklahome predtým než sa stal obchodný zástupca v Indiane. Mal na starosti Klan v Indiane a neskôr aj v ďalších 20 štátoch. Po čase sa však stal milionárom. Zúčastnil sa aj najslávnejšieho protestu Klanu, kde pochodovalo viac než 200 000 členov v Kokomo (Indiane) v roku 1923. Stephenson bol takisto silný obranca Prohibície a mnohoženstva. No v súkromí bol ťažký alkoholik a sukničkár. V roku 1925 bol zadržaný a obvinený na doživotie vo väzení, kvôli únosu a sexuálnemu obťažovaniu. Kvôli tomuto škandálu reputácia Klanu rapídne klesla. V tom roku klesol počet členov v Indiane z 350 000 na 15 000. V súčasnej dobe sa môže zdať, že Klan stratil takmer všetok vplyv, pretože počet členov sa odhaduje na menej než 8 000 naprieč celou Amerikou. Klan však podporuje aj terajšieho prezidenta Donalda Trumpa.

___________

Autorka: Didin

Zdroj: history.com/topics/ku-klux-klan

Obrázok: nhdkkkjl.weebly.com/uploads/1/7/1/2/17126556/935557941_orig.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.