História kúpeľov

V dnešnej dobe sa liečenie teplou minerálnou vodou teší veľkej popularite. Ale viete, kedy ľudia kúpele objavili? Presný dátum nám dnes už asi nik nepovie, ale kvôli prehľadu môžeme históriu kúpeľov rozdeliť na niekoľko období. Nech sa páči, čítajte magazín Magistra História

kupele

Prvé obdobie: Zrod spoločného kúpania

Liečivé účinky vody poznali už dve staroveké kultúry. Okolo roku 500 p. n. l. si starovekí Gréci užívali spoločné kúpanie a kúpele horúcim vzduchom známe ako Iaconica. O 475 rokov neskôr vznikli prvé rímske „thermae“, ktoré v nasledujúcom období zaznamenali obrovský rozmach. Kúpele sa stavali v celej Rímskej ríši, od Afriky až po Anglicko. Okrem liečenia rôznymi typmi kúpeľov si návštevníci mohli dopriať masáže, zábavu na športoviskách a dobre sa najesť v reštauráciách. Dá sa teda povedať, že už starovekí Rimania si užívali wellness pobyty.

Druhé obdobie: Kúpele sa objavujú po celom svete

Okrem Rimanov, ktorí si v kúpeľoch užívali teplú aj studenú vodu, športové aktivity, masáže a relax, si aj iné kultúry po celom svete vytvárali tradície spájané s kúpeľmi.  Kúpele boli v Japonsku populárne od roku 737 n. l., kedy sa stali verejnými prvé onsen (horúci prameň). Ale až o ďalšie storočia neskôr postavili Japonci prvý ryokan, kde sa ľudia okrem vonkajších a vnútorných kúpeľov mohli tešiť aj z ubytovania, jedla a Zenových záhrad. O 300 rokov neskôr sa objavila Fínska sauna, ktorá zahŕňala vypotenie sa v  saune a následné ponáranie sa v ľadovej vode. Išlo o aktivity výdatne dopĺňané pivom a vodkou. Ottomani boli známi svojimi hammams, z ktorých najznámejšie boli kúpele Roxelana zo 16. storočia. Toto miesto sa stalo dôležitým na socializáciu, predovšetkým moslimiek.

Tretie obdobie: Tradícia kúpeľov v Európe

Hlavnou charakteristikou kúpeľov je to, že sú lokalizované v miestach horúcich prameňov. V období renesancie vzniklo množstvo kúpeľov napríklad v Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, ale aj vo Francúzsku. V 16. storočí sa dokonca objavila prvá vedecká kniha odporúčajúca používanie termálnych kúpeľov na základe skúseností z Karlovych Varov.

Určitý útlm nastal v období, kedy sa v Európe šíril mor. Mnoho obľúbených kúpeľov pozatvárali ako prevenciu jeho šírenia. Vo francúzsku sa mnohé kúpele dokonca zničili, aby sa ďalej nešírila epidémia syfilisu.

V poslednom období často používame výraz SPA. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ môže toto slovo pochádzať? Existujú dve teórie. Prvá z nich sa odvoláva na obdobie Rímskej ríše, kedy legionári často hľadali spôsoby, ako sa zotaviť zo zranení, ktoré získali počas bojov. Často sa liečili horúcou vodou a tento proces sa nazýval Sanus Per Aquam (SPA), čo môžeme preložiť ako „zdravý prostredníctvom vody„. Iní zasa veria, že slovo SPA je odvodené od Belgického mesta Spa, ktoré dosiahlo najväčšiu slávu v 14. storočí vďaka liečivej vode.

______________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: europe-mountains.com/wellness/brief-history.aspx

Obrázok: crystalinks.com/BathsofCaracalla2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.