História termínu „husársky kúsok“

Nemci tomu hovoria husarenstück, Francúzi zasa tour d’hussard. Za slovné spojenie „husársky kúsok“ však vďačíme Slovákovi – maršalovi Andrejovi Hadikovi.

Niekedy na konci 16.storočia žili v Turci dvaja bratia, Tomáš a Baltazár. Boli to preukázateľní príslušníci starého zemianskeho rodu Hadikovcov a potomkovia jedného z popredných generálov rakúskej cisárovnej Márie Terézie.

Andrej Hadik pochádzal teda z turčianskeho zemianskeho rodu a narodil sa v roku 1710 niekde na Žitnom ostrove. Ako mladý muž rozmýšľal o cirkevnej dráhe. Napokon si však vstup do jezuitského rádu rozmyslel a namiesto toho po vzore svojho otca, Michala Hadíka, vstúpil do armády rakúskej monarchie.

V roku 1732 sa stal husárom v Gilániho jazdeckom pluku. Začínal ako jednoduchý zástavník, no vo vojnách 18. storočia ho rýchlo povyšovali. Hadík totiž v sebe spájal odvážneho vojaka i nápaditého stratéga. Tam, kde iní dávali prednosť skostnatenej taktike, kedy vojaci na seba pálili z radov, nastúpení ako cínoví vojačikovia, on víťazil netradičnými riešeniami.

V roku 1744 ho ako 33-ročného povýšili na plukovníka a už o tri roky bol z neho generál. Vo veku 36 rokov sa stal najmladším plukovníkom celej rakúskej armády. 

Jeho top úspechom bolo dobytie Berlína 16. 10. 1757. Stratil pri tom 10 mužov a 27 bolo vážne zranených. Medzi jeho víťaznými bojovníkmi bola aj ďalšia slovenská husárska legenda, husár Ladislav Škultéty Gabriš. Dobytie Berlína sa považovalo za niečo také výnimočné, že sa pri ňom zrodil aj pojem „husársky kúsok“. Poľným maršalom sa v roku 1796 stal aj Hadikov syn Karol Jozef. Najmladší Andrej dosiahol hodnosť husárskeho generála.

Autor: Simona Sagová

Zdroj: pluska.sk

Obrázky: tweedlandthegentlemansclub.blogspot.de, sme.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.