Historická dráma Balada o pilotovi

Najznámejším filmom o československých letcoch R.A.F. je nepochybne Tmavomodrý svet od Jana Svěráka. Minulý rok vznikol ale v Českej republike TV film s podobnou tematikou, pre verejnosť známy ako Balada o pilotovi, ktorého predlohou sa stala kniha o osude trochu pozabudnutého pilota Karla Balíka (autor Jiří Stránský – manžel jeho dcéry). Režisérom filmu je Ján Sebechlebský.

Karel Balík pochádzal z Plzne. Tesne pred vojnou utiekol do Poľska. Potom skončil ako väzeň v gulagu, no vďaka diplomatickému úsiliu predstaviteľov československého odboja sa mu podarilo dostať do Británie. Bol v útvare R.A.F., ktorý zabezpečoval dopravu dôležitých osôb. Po vojne sa vrátil do Československa a zomrel pri leteckej nehode. Podľa indícii sa na nej podieľali sovietski agenti. (zdroj: wikipedia.org)

Vo filme Balada o pilotovi je Karel Balík premenovaný na Emila Malíka. Vráti sa do Československa, no musí riešiť klasické problémy spojené s odcudzením sa od rodiny a podobne. Postupne však zisťuje, že povojnová republika bude úplne iná než tá pred vojnou.  Spolu s niektorými kolegami majú v pláne utiecť. Ako som vyššie uviedol, osud hlavného hrdinu je nakoniec tragický.

Z remeselného hľadiska a ohľadom hereckého obsadenia nemám výhrady. Na to, že sa jedná o televízny film, je to výborná práca. Treba oceniť aj výber témy, pretože zabudnutých hrdinov treba vždy pripomínať. Nevýhodou celého snímku bolo však to, že mu dynamika. Cieľom režiséra bolo zrejme stvoriť smutnú drámu, niektoré scény však mohol vystrihnúť, poprípade skrátiť, alebo aspoň viac zdramatizovať.

Balada o pilotovi jednoznačne stojí za pozretie. Avšak, ak žáner dráma nie je váš obľúbený, hrozí nuda.

Pokiaľ máte záujem o tento film, momentálne je prístupný aj na tomto mieste

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BZDBkOGZmMzQtMzBiYi00MDZlLTg3MTM

tZDhlMWYwMzcyMjAwXkEyXkFqcGdeQXVyMjk3NDcyMTY@._V1_SX1777_CR0,0,1777,691_AL_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.