Historická dráma Ben Hur

Každý musí uznať, že filmári boli schopní nakrútiť výpravné a kvalitné diela už pred niekoľkými desiatkami rokov, a to bez techniky, ktorá im v mnohom uľahčuje život. Jedným z týchto filmov je aj legendárny Ben Hur, ktorý sa len prednedávnom dočkal nového spracovania (2016). A práve na túto novú verziu som si máličko posvietil. 

Politika za čias cisára

V Jeruzaleme žil za čias Ježiša Krista syn významnej rodiny menom Ben Hur, a to spoločne so svojím nevlastným bratom Messalom, ktorý sa pridal k rímskej armáde. Po niekoľkých rokoch sa vracia do mesta, už ako významný člen cisárovho vojska. Dojemné stretnutie s rodinou sa razom zmení na tragédiu obrovských rozmerov. Skutok ľudskosti a nedopatrenie spôsobia celej rodine Bena Hura nepredstaviteľné utrpenie. Samotný Ben je poslaný na galeje. Za celý čas otroctva sa však pripravuje na ďalší stret s Messalom a na svoju pomstu. Príležitosť sa napokon naskytne v podobe pretekov konských vozov, kde môže Ben Hur pokoriť svojho nevlastného brata pred celým Jeruzalemom.

Nová verzia

Na úvod musím chlapsky priznať, že pôvodnú verziu som nevidel. Podľa reakcii okolia a internetu ale predpokladám, že bola niekoľkokrát lepšia.  V každom prípade netreba ani nad touto ,,novinkou“ lámať palicu. Rozpočet a súčasné technológie sa prejavili na bohatej výprave, trikoch a akčných scénach. Z nich by som potom najviac vypichol námornú bitku. Taktiež aj legendárna scéna s vozmi má čo ponúknuť, aj keď sa dalo z nej vyžmýkať ešte o čosi viacej. Rovnako ani s dejom to nie je také plytké a katastrofálne ako pri iných remakoch. V princípe tak dostávame pohodový pop-cornový film, ktorý sa to snaží uhrať na triky a slávne meno. A práve tu bude zrejme najväčší kameň úrazu. Pôvodná verzia dala podľa všetkého látku až príliš vysoko, a tú neboli súčasní filmári schopní prekonať. Ale ako vravím, nemyslím si, že by tento remake robil hanbu svojmu menu.

Ak ste fanúšikom hollywoodskych veľkofilmov z obdobia Ježiša Krista (inak inteligentne a citlivo spracovaná postava), neváhajte a nájdite si pre Bena Hura trochu času.

_______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: pmcvariety.files.wordpress.com/2016/08/ben-hur-3.jpg?w=1000&h=563&crop=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.