Historická vojnová dráma Všetci moji blízki

Slovenský režisér Matej Mináč je známy hlavne ako dokumentarista. Špeciálne miesto v jeho tvorbe má osoba Nicholasa Wintona, známeho záchrancu československých detí židovského pôvodu pred druhou svetovou vojnou. Zobrazil ho v dokumentoch Anglická rapsodie, Nickiho rodina a v roku 1999 natočil svoj zatiaľ jediný hraný film Všetci moji blízki (Všichni moji blízcí). Na jeho produkcii sa podieľalo aj Česko a Poľsko.

Na fiktívnom príbehu veľkej židovskej rodiny Silbersteinovej zobrazil autor dianie v Československu tesne pred druhou svetovou vojnou. Hlavným hrdinom je chlapec David Silberstein a jeho ,,detská láska“ Soša Kleinová. Silberstajnovci si žijú svojím životom, no nad republikou sa sťahujú mračná. Rodina sa čoskoro dozvie o zabratí Sudet Nemcami. Niektorí členovia majú veľké obavy, veria však Hitlerovmu sľubu, že ,,keď dostane Sudety, dá Čechom pokoj“.

Situácia sa však ďalej zhoršuje, republika je obsadená. Skontaktujú sa s Britom Wintonom, nevedia sa však dohodnúť, ako ďalej. Záver filmu je pomerne tragický.

Celkovo film síce nedisponuje rozpočtom ako hollywoodske snímky podobného typu, no režisér svoju úlohu zvládol bravúrne. Jednak vybral výborných hercov a aj celkovú atmosféru sa mu podarilo verne zobraziť. Tú ešte umocňuje použitý soundrack.

Možno preženiem, ale film Všetci moji blízki radím medzi česko-slovenskú klasiku. Ak ste ho náhodou ešte nevideli, určite to napravte.

P.S.: Ako to už pri podobných spracovaniach býva, slabšie povahy môžu mať s filmom problém.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: storage.cinemaware.eu/katalogy/images/2/3/237c6135-a70c-11e8-8e7d-000c29a578f8.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.