Historické boje o Sninu

Mesto Snina tohto roku oslavuje 700. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo aj špeciálne podujatie, aké sme tu už dlho nemali, a teda Historické boje o Sninu. Tie sa uskutočnili v sobotu 14. októbra v parku pri tamojšom kaštieli. Organizátormi boli Mestské Kultúrne Stredisko a Klub vojenskej histórie Karpaty Snina. Na podujatí sa ďalej podieľali aj milovníci vojenskej histórie z Trebišova, Košíc, Prešova, Dolného Kubína, Žiliny, Trnavy, Čiech a Poľska.  Diváci tak mali možnosť vidieť historické rekonštrukcie bojov od najstarších čias až po 2. svetovú vojnu. Krásne jesenné počasie prilákalo do tamojšieho areálu množstvo zvedavých ľudí.

Podujatie odštartoval historický šerm, o ktorý sa postarala Skupina Historického šermu Vikont. Hneď nato sme mohli vidieť, ako to asi vyzeralo v 15. storočí, keď sa na Zemplíne bojovalo so zbojníkmi…

Po menšej prestávke sme sa preniesli až do 20. storočia, do dôb 1. svetovej vojny, keď armády cárskeho Ruska zvádzali tuhé boje s rakúsko-uhorskou armádou. Okrem streľby z dobových pušiek a guľometov nechýbal ani útok jazdectva. Ďalšou časťou programu boli šarvátky na slovensko-maďarských hraniciach koncom 30-tych rokov, ktoré vystriedala tzv. Malá vojna. Zlatým klincom programu bol napínavý boj medzi Nemcami a Červenou armádou počas 2. svetovej vojny. Tu sa, okrem iného, zapojili aj ťažšie zbrane ako delo, obrnené vozidlo (Červená armáda) a ľahký tank (LT 38) vo výzbroji nemeckej armády. Červená armáda mala vo svojej výbave aj poľnú nemocnicu.

Pri prestávkach medzi bojmi nechýbal kultúrny program. Ako už to býva zvykom, po konci hlavného programu si mohli diváci obhliadnuť jednotlivé zbrane zblízka, no tiež sa vyfotografovať s vojakmi. Ja by som na záver rád poďakoval všetkým organizátorom a pevne verím, že dané podujatie sa stane tradíciou.

Viac foto z akcie nájdete na linku:

https://www.facebook.com/pg/irenamalicka/photos/?tab=album&album_id=1125846624217991

_____________

Autor článku: Tomáš Karľa

Obrázky: zemplincanonline.sk/admin/image/image004.jpg

facebook.com/irenamalicka/

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.