Historický dokumentárny film o stratenej rímskej légii

Kto má rad históriu Rímskej ríše, určite už počul niečo o stratenej 9. rímskej légii v Británii. Bol o tom napísaný román, natočený vydarený film a v roku 2011 sa britský režisér Phil Hirst rozhodol urobiť na túto tému dokumentárny film. Ten dostal názov Rome’s Lost Legion (v českej distribúcii Ztracená římská legie).

Medzi územia, ktoré boli súčasťou Rímskej ríše počas jej najväčšieho rozkvetu, patrila aj časť britských ostrovoch. Tu Rimania prenikli okolo roku 43 nášho letopočtu. Kvôli divokým kmeňom a samotnému charakteru krajiny sa im ju ale nikdy nepodarilo úplne ovládnuť. Jedná z rímskych légii, ktorá mala ,,urobiť poriadok“ s Britániu, bola aj 9. légia. Tá ale utrpela v roku 61 ťažkú porážku a postupne sa zmienky o nej ,,vytratili z histórie“. (zdroj: wikipedia.org)

Ako názov napovedá, dokument odhaľuje reálny dôvod straty príslušnej légie. Taktiež analyzuje aj román a film Orol 9. légie. Stopercentnú príčinu síce neodhalí, no jeho najväčším pokladom je množstvo zaujímavých informácii o rímskej dobe v Británii. Dozviete sa napr. mená jednotlivých kmeňov, uvidíte, ako fungovala politická taktika Rimanov a podobne. V množstve informácii sa určite nebudete strácať a zábery zo zmieneného filmu slúžia ako dramatické rekonštrukcie.

Záver bude opäť jednoznačný: Ak máte radi históriu a Rimanov, tak film Rome’s Lost Legion bude pre vás ako stvorený.

__________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: static.rogerebert.com/uploads/review/primary_image/reviews/

the-eagle-2011/hero_EB20110209REVIEWS110209982AR.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.