Historický dokumentárny film o vietnamskom väzenskom tábore Hanoi Hilton

Studená vojna sa občas zvykla zmeniť aj na horúcu, a to najmä vtedy, keď obe vtedajšie veľmoci (USA a ZSSR) viedli tzv. zástupne vojny. Medzi ne patrili kórejská vojna a v prvej polovici šesťdesiatych rokov aj vojna vo Vietname. Jeden jej aspekt je rozobratý aj v americkom dokumentárnom filme z roku 2015 The Spy in the Hanoi Hilton (české označenie Špión v Hanojském Hiltonu).

Na úvod je nutné pripomenúť, že na území dnešného Vietnamu sa v 20. storočí odohrali dva veľké konflikty. Krátko po druhej svetovej vojne začala tzv. prvá indočínska vojna (dnešné štáty Vietnam, Laos, Kambodža tvorili francúzske územie – Indočína), keď sa Francúzi snažili obnoviť svoje koloniálne panstvo. Vietnam sa po nej rozdelil na komunistickú Vietnamskú demokratickú republiku (skrátene Severný Vietnam) a Vietnamskú republiku (tzv. Južný Vietnam). Komunistickí partizáni Vietkong pokračovali v útokoch na Južný Vietnam. USA sa z toho dôvodu v roku 1964 pokúsili vojensky angažovať v prospech krajiny, čo však nebolo úspešné. Americkí zajatci v Severnom  Vietname čelili veľmi krutému zaobchádzaniu. (zdroj: www.wikipedia.org)

Film, o ktorom je reč, rozpráva o veľmi dômyselnom systéme, na základe ktorého zajatí letci vo Vietname odovzdávali dôležite informácie zo zajateckých táborov vedeniu tajných služieb (CIA a námornej rozviedke). V úplnom závere sa dozviete aj o odvážnej akcii na vyslobodenie zajatcov z väznice zvanej ,,Hanojský Hilton“.  Celý dokument je informačne veľmi bohatý a hlavne pútavým spôsobom spracovaný, vďaka čomu od začiatku do konca neodtrhnete oči od obrazovky. Navyše, treba dodať, že mnohé detaily, o ktorých bude reč, boli dlho prísne stráženým tajomstvom. Medzi ne patria napríklad úryvky z výsluchov jednotlivých pilotov, keď sa vrátili  domov.

Ak si tento film pozriete, určite nebudete ľutovať.

P.S.: Tento príbeh by bolo vhodné spracovať aj ako klasický film.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: img.thedailybeast.com/image/upload/c_crop,d_placeholder_euli9k,h_

1439,w_2560,x_0,y_0/dpr_1.5/c_limit,w_1044/fl_lossy,q_auto/v1492182111/articles/

2015/04/27/my-father-the-spy-in-the-hanoi-hilton/150427-stockdale-spy-tease_h27mm5

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.