Historický dokumentárny film o vojne v Afganistane

Afganistan je v súčasnosti známy ako krajina, kde neustále zúria boje. Mnohí máme v pamäti vojnu z roku 2001, ktorá skončila pádom Talibanu. Dá sa však povedať, že jej korene treba hľadať vo vojne z roku 1979, keď tam vtrhli Sovieti. O tomto sa môžete bližšie dozvedieť napr. z francúzskeho dokumentárneho filmu Afghanistan 1979, la guerre qui a changé le monde (2014), známeho aj pod českým názvom Afghánistán 1979: Válka, která změnila svět.

V sedemdesiatych rokoch mali Afganistan a ZSSR veľmi nadštandardné vzťahy. Sovietsky zväz sa staral o budovanie priemyslu, infraštruktúry a podobne. V roku 1978 sa po prevrate chopil vlády prezident Núr Muhammad Tarakí a v štáte zaviedol komunistický režim. Podarilo sa mu pobúriť miestne moslimské autority. Neboli s ním spokojní ani niektorí členovia vládnucej strany, preto bol v 1979tom zavraždený a k moci sa dostal Hafizulláh Amín. Nakoniec do Afganistanu vstúpila sovietska armáda. V tejto súvislosti bol Amín zastrelený a jeho miesto nahradil Babrak Karmal.

To, že sa tvorcovia tohto filmu pustili do tejto témy, treba len pochváliť, keďže mnohí ľudia o 1. vojne v Afganistane veľa nevedia. A ako som uviedol, súčasné problémy tejto krajiny majú korene práve v nej. Podarilo sa im ju celkom vierohodne spracovať. Priestor tu dostanú prakticky všetky strany – aj ľudia z Afganistanu, z USA a tiež z vtedajšieho ZSSR.

Nechýba ani množstvo dobových záberov z Afganistanu a trochu tu zacitujú aj z listu, ktorým Tarakí žiadal o sovietsku intervenciu.

Ak si tento dokument pozriete, určite mi dáte za pravdu, že ide o kvalitné spracovanie. 

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: misc.docuseek2.com/images/titles/icarus/if-afg_809.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.