Historický film o „Mein Kampf“

Jedným z kľúčových dokumentov nacizmu je aj neslávne známa kniha Mein Kapf. Doteraz existujú rôzne názory na jej samotné vydávanie. Jej príbeh sa pokúsil divákom priblížiť tiež nemecký režisér Manfred Oldenburg vo svojom dokumente Mein Kampf – Das gefährliche Buch (česky názov Mein Kampf) z roku 2015.

Nemecká nacistická strana (NSDAP), pod vedením Adolfa Hitlera, sa pár rokov po konci prvej svetovej vojny snažila získať moc. V roku 1923 sa pokúsila o násilný prevrat v Mníchove, no ten bol potlačený. Skončil zákazom strany a odsúdením jeho vedúcich. Adolf Hitler potom vo väzení  spísal knihu, akýsi mix autobiografie a jeho politických názorov, Mein Kampf. Vyšla v roku 1925.

Od daného filmu som očakával (podobne ako iní diváci) podrobné rozobratie obsahu danej knihy. No celkovo vyznel trochu rozporuplne .Veľa priestoru tu majú problémy s jej vydaním. Hlavne ako predstavitelia Bavorska najprv rozbehli práce na jej novom vydaní s kritickými komentármi, neskôr s tým sekli. Okrem toho sa tu rieši, či je vhodné v súčasnosti túto publikáciu vydávať, alebo ma byť zakázaná. Nejaká ta analýza tu síce je (taktiež tu vypovedá jedná žena, čo prežila holokaust), má však pomerne malý priestor. To je dosť škoda. Keby to spravili naopak, dokument by mal väčšiu hodnotu.

Pokiaľ sa mám k filmu vyjadriť ako k celku, nie je úplnou katastrofou, no dalo sa z neho vyťažiť viac. Divák by preto od neho nemal veľa očakávať.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: deutschlandfunkkultur.de/media/thumbs/f/f4c7d34d97b262c7e4da09239c4

db551v1_max_635x357_b3535db83dc50e27c1bb1392364c95a2.jpg?key=c204fa

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.