Históriu Zeme môže prepísať kvapka starej morskej vody

Najnovší výskum ukazuje, že dosková tektonika začala na Zemi o 600 miliónov rokov skôr než sa dosiaľ verilo.

Zvyšky mikroskopickej kvapky starej morskej vody pomohli prepísať históriu vývoja Zeme. Vďaka ním sa totiž mohli vedci takpovediac vrátiť v čase a s väčšou presnosťou určiť, kedy sa na planéte začala tektonika.

Dosková tektonika je životne dôležitý a jedinečný proces recyklácie Zeme, ktorý priamo alebo nepriamo riadi takmer všetky funkcie planéty vrátane atmosférických podmienok, vytvárania horských masívov (formovanie kontinentov), ​​prírodných nebezpečenstiev (sopky a zemetrasenia) či tvorby nerastných ložísk a údržby našich oceánov. Je to proces, v ktorom sa veľké kontinentálne platne planéty neustále pohybujú a horné vrstvy Zeme (kôra) sa recyklujú do plášťa, pričom sa nahrádzajú novými vrstvami prostredníctvom procesov ako je vulkanická aktivita.

Tam, kde sa predtým myslelo, že dosková tektonika začala asi pred 2,7 miliardami rokov, použil tím medzinárodných vedcov mikroskopické zvyšky kvapky vody, ktorá sa pomocou doskovej tektoniky dopravila do hlbokého plášťa Zeme, aby ukázal, že tento proces začal už 600 miliónov rokov predtým. Článok o ich výskume, ktorý dokazuje, že dosková tektonika sa začala na Zemi pred 3,3 miliardami rokov, bol uverejnený v akademickom časopise Nature 16. júla.

„Dosková tektonika neustále recykluje hmotu planéty a bez nej by planéta vyzerala ako Mars,“ hovorí profesor Allan Wilson z Wits School of Geosciences, ktorý bol súčasťou výskumného tímu.

„Náš výskum, ktorý ukazuje, že dosková tektonika sa začala pred 3,3 miliardami rokov, sa teraz zhoduje s obdobím, kedy začal na Zemi život. Hovorí nám, odkiaľ planéta pochádza a ako sa vyvinula.“

Zem je jediná planéta v našej slnečnej sústave, ktorá je formovaná doskovou tektonikou a bez nej by planéta bola neobývateľná.

Pri výskume tím analyzoval kúsok horúcej taveniny nazývaný komatiit (pomenovaný po výskyte v rieke Komati pri Barbertone v Mpumalange), čo sú zvyšky najhorúcejšej magmy, aké kedy vznikli v prvej štvrtine existencie Zeme (Archaean). Kým väčšina komatiitov bola zakrytá neskoršou zmenou a vystavením atmosfére, malé kvapôčky roztavenej horniny sa zachovali v mineráli nazývanom olivín. To umožnilo tímu študovať dokonale zachovaný kúsok starej lávy.

„Skúmali sme kus taveniny, ktorá mala 10 mikrometrov (0,01 mm) v priemere, a analyzovali sme jej chemické ukazovatele, ako obsah H 2 O, chlóru a pomer deutéria / vodíka. Zistili sme, že proces recyklácie Zeme začal zhruba o 600 miliónov rokov skôr než sme si pôvodne mysleli, “ hovorí Wilson. „Zistili sme, že morská voda sa prepravovala hlboko do plášťa a potom sa znovu vynorila vďaka sopečným oblakom z jadra plášťa.“

Výskum umožňuje nahliadnuť do prvých etáp doskovej tektoniky a na začiatok stabilnej kontinentálnej kôry.

„Je zaujímavé, že tento objav prichádza pri príležitosti 50. výročia objavenia komatiitov v Barberton Mountain Land profesormi a bratmi Morrisom a Richardom Viljoenom,“ hovorí Wilson.

___________

Zdroj:

Materiály University of Witwatersrand.

sciencedaily.com/releases/2019/08/190801104108.htm

Odkaz na časopis:

Alexander V. Sobolev, Evgeny V. Asafov, Andrey A. Gurenko, Nicholas T. Arndt, Valentina G. Batanova, Maxim V. Portnyagin, Dieter Garbe-Schönberg, Allan H. Wilson, Gary R. Byerly. Deep hydrous mantle reservoir provides evidence for crustal recycling before 3.3 billion years ago. Nature, 2019; 571 (7766): 555 DOI: 10.1038/s41586-019-1399-5

Obrázok: s3.thingpic.com/images/75/ie3oxX8SLkHHX1GKevFt1UJH.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.