Hitler – človek z ľudu?

adolf-hitlerAdolf Hitler sa snažil vytvoriť dokonalý obraz o svojom živote, ktorý viedol skôr, ako sa stal ríšskym kancelárom. Jeho cieľom bolo presvedčiť potenciálnych voličov o tom, že je jedným z tých najchudobnejších, ktorý sa vďaka svojej usilovnosti a poctivej práci vyšplhal až na ten najvyšší rebríček. S tým súvisel aj mýtus o asketickom spôsobe života, ktorý viedol aj vtedy, keď sa stal ríšskym kancelárom. Magazín Magistra História pozýva prečítať si článok o jednom z Hitlerových klamstiev.

Roky mladosti

Hitler sa vo svojom diele Mein Kampf predstavil ako človek, ktorý na začiatku svojej kariéry trpel ťažkou biedou. Keď ho v roku 1907 neprijali na viedenskú akadémiu umenia, začal sa cítiť ako neuznaný umelec a génius. Vo Viedni, kde sa v tom čase nachádzal, živoril, avšak vo svojom diele zabudol napísať, že si prácu nehľadal. Pre otcovu smrť poberal skromný sirotský dôchodok a po matkinej smrti získal aj malé dedičstvo, a preto pracovať nemusel. V tom období vstával neskoro, dlho sa prechádzal po parkoch a večer navštevoval operu. Namiesto hľadania práce polemizoval o politike. Rýchlo sa vedel pre niečo nadchnúť, avšak nič napokon nedotiahol do samotného konca.

Pretože peňazí mal stále menej, začal sa obracať s prosbami na svoju rodinu. Jeho nevlastná sestra Angela Raubalová vtedy o ňom povedala: „Všetci príbuzní ho pokladajú za naničhodníka, ktorý vopred uteká pred každou prácou, ktorá prináša obživu.“

Nakoľko mal Hitler v danom období naozaj prázdne vrecká, rozhodol sa, že prišiel čas na prácu. Chcel sa živiť tým, čo ho najviac bavilo, a to kreslením. Vo Viedni si so svojím kamarátom Hanischom začal zarábať tak, že predávali jeho malé portréty. Hanisch sa postaral o rámček a Hitler o kreslenie. Niekedy to medzi nimi podstatne zaškrípalo, pretože Hitlerovi sa nie vždy chcelo maľovať.

Leňošenie sa Adolfovi skončilo, keď vypukla vojna. O jeho živobytie sa zakrátko začala starať armáda. Hitler dokonca krátkodobo oslepol po britskom plynovom útoku a o porážke Nemeckého cisárstva sa dozvedel v lazarete v Pasewalku.

Po vojne bol opäť na mizine. 12. septembra 1919 šiel na stretnutie Nemeckej robotníckej strany, kde sa zapojil do diskusie a stal sa členom strany. Hitler bol v tom období bezvýznamným bývalým vojakom a strana, ktorá neskôr ovládla celú krajinu, v tom období disponovala vo svojej pokladnici sumou 7,50 mariek.

Mýtus o otcovi národa

Keď sa stal Adolf Hitler ríšskym kancelárom v roku 1933, chcel si zachovať dojem človeka, ktorý pre svoj národ i naďalej žije v chudobe a askéze. Preto aj odmietol plat ríšskeho kancelára. Avšak verejnosť o svojich skutočných príjmoch z pochopiteľných dôvodov neinformoval.

V období, keď sa Adolf Hitler stal kancelárom, samozrejme nepotreboval ríšsky plat. A keby sa v roku 1933 stiahol z politiky a verejného života, určite by si i naďalej mohol žiť na vysokej nohe. Predaj knihy Mein Kampf mu priniesol v roku 1933 príjem 1,2 milióna mariek. Len pre porovnanie, vtedajší robotník mal ročný plat 1.600 mariek. Hitlerov príjem bol teda dostatočne vysoký, aby si mohol dovoliť odmietnuť plat ríšskeho kancelára.

To Hitlerovi nestačilo, pretože odmietal platiť dane. Tento problém začal v roku 1933 riešiť finančný inšpektor Vogt z finančného úradu. To, že Hitler neplatí dane sa na verejnosť nedostalo. Vogt sa všetko snažil vyriešiť v tej najväčšej tichosti. Hitler ale nebol ochotný zaplatiť ani cent. Napokon vzal celú kauzu do svojich rúk mníchovský finančný prezident Ludwig Mirre. Ten Vogtove snahy definitívne zmrazil a oznámil mu, že Hitler je oslobodený od platenia akýchkoľvek daní. Mirre za svoju službu Hitlerovi dostával až do roku 1945 k svojmu mesačnému platu 2.000 mariek, ktoré boli nezdanené.

Už tento akt ukazoval, že nacistický systém bol od svojho počiatku skorumpovaný. A podstatné bolo aj to, že Hitler dokázal skutočne vytvoriť obraz o svojej askéze a mýtus o chudobnom živote, kvôli ktorému ho mnohí ľudia danej doby obdivovali. Avšak šlo iba o ďalší z jeho klamov, ktorý dokázala propaganda vhodne využiť v Hitlerov prospech.

________

Autorka: Veronika Dziaková

Zdroj: KNOPP, Guido. Tajomstvá Tretej ríše. Bratislava: Ikar, 2012.

Obrázok: renegadetribune.com/wp-content/uploads/2016/02/adolf-hitler-young.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.